Reklama

Koperek i jego lecznicze właściwości

Uwielbiamy dodawać go do zup, ziemniaków, sałatek i sosów. Szczególnie, gdy jest świeżo zerwany z grządki. Mowa o koperku, czyli jednym z najpopularniejszych ziół. Mimo że chętnie i często go używamy, mało kto wie o jego prozdrowotnych właściwościach. Koperek pomaga uśmierzyć bóle, działa rozkurczowo, a także ma wiele witamin oraz minerałów. Dlaczego jeszcze warto jeść go regularnie?

Co nieco o koperku

Koperek to popularna roślina, którą stosujemy w kuchni, ale także w medycynie naturalnej. Koperek jest bardzo łatwy w uprawie. Możemy siać go zarówno bezpośrednio do gruntu, jak i do doniczki. Najlepiej rośnie, gdy zasiejemy go w okresie wiosennym.

Swoje lecznicze właściwości koperek zawdzięcza witaminom i minerałom, które znajdziemy w jego składzie. Mowa między innymi o szeregu witamin z grupy B, witaminach A i C, manganie, cynku, magnezie, fosforze oraz miedzi. Ponadto, w koperku znajdziemy cenne olejki eteryczne oraz proteiny. Przyjrzyjmy się jego prozdrowotnemu działaniu.

Reklama

Działa rozkurczowo

Koperek wykazuje silne działanie rozkurczowe, dlatego napar na jego bazie często podawany jest niemowlakom przy kolce jelitowej. Gdy dopadły nas wzdęcia, zaparcia czy bóle menstruacyjne, warto zaparzyć herbatkę z koperku i wypić duszkiem, gdy się wystudzi.

Uspokaja i pomaga zasnąć

Napar z koperku warto pić również, gdy mamy problemy ze snem lub jesteśmy zdenerwowani. Koperek zmniejsza napięcie, wycisza umysł i pomaga zasnąć.

Działa przeciwbólowo

Koperek może działać także przeciwbólowo. Złagodzi jednak tylko słabe bóle. W przypadku tych silniejszych będziemy zmuszeni sięgnąć po tabletkę.

Koperek na dobre trawienie

Koperek wpływa również pozytywnie na trawienie. Poprawia przemianę materii, łagodzi niestrawność i inne dolegliwości układu pokarmowego. Także z tego powodu warto dodawać go do codziennych potraw.

Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie

Okazuje się, że koper wykazuje również zdolność zabijania bakterii, grzybów oraz zwalczania stanów zapalnych. Przykładowo: codzienne płukanie jamy ustnej naparem z kopru pomoże zachować jej świeżość i zapobiegnie powstawaniu infekcji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy