Reklama

Korzyści zdrowotne pięknej lobelii

Lobelia znana również pod nazwą stroiczka rozdęta jest atrakcyjnym rocznym lub dwuletnim ziołem uważanym za jeden z najcenniejszych darów natury jaki kiedykolwiek odkryto. Według encyklopedii leków stroiczka była wykorzystywana przez naszych przodków i doceniana za wiele cennych właściwości, w tym usuwania toksyn z organizmu oraz zdolność łagodzenia objawów dolegliwości związanych z drogami oddechowymi. Stroiczka jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny dzwonkowatych, a jej wysokość to od 30 do 60 cm.

Jak działa lobelia?

Głównym składnikiem aktywnym w lobelii jest odpowiedzialny za jego wyjątkowe cechy alkaloid znany jako lobelina. Lobelina jest środkiem wykrztuśnym, który ma właściwości rozszerzające oskrzela. Dodatkowo jako środek wykrztuśny, lobelina pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zatoru i uwolnić nas od uporczywego i męczącego kaszlu. To wszystko w połączeniu z jej efektami rozszerzającymi oskrzela, pomaga udrożnić drogi oddechowe i spowodować, że dużo łatwiej będzie się nam oddychało.

Lobelia, a choroby układu oddechowego

Jedną z głównych korzyści zioła lobelii jest jego zdolność do udrożnienia górnych dróg oddechowych. Uważa się, że stroiczka stymuluje nadnercza do uwolnienia epinefryny, co w efekcie rozluźnia drogi oddechowe i umożliwia łatwiejsze i swobodniejsze oddychanie.

Reklama

Lobelia posiada również silne właściwości anty-spazmatyczne, co oznacza, że ​​pomaga rozluźnić mięśnie gładkie. Stroiczka jest dostępna w tabletkach, ekstraktach płynnych, nalewkach i w postaci różnorodnych herbat. Należy jednak pamiętać, że lobelia jest wyjątkowo silną i szybko działającą rośliną, która działa od razu po zastosowaniu. Dlatego też, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jakie stężenie zioła przyjmujemy.

Dodatkowo stroiczka rozdęta pomoże nam opanować napady niepokoju czy paniki, które często występują u osób z depresją. Istotne jest, aby łączyć lobelię z innymi ziołami, tak jak na przykład w przypadku dolegliwości płucnych możemy połączyć stroiczkę z podbiałem. W przypadku nadmiernej nerwowości łączymy lobelię z kozłkiem lekarskim i możemy cieszyć się drogocennym działaniem zioła!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama