Korzyści zdrowotne płynące z jedzenia żelatyny
Kiedy myślę o żelatynie, przychodzą mi do głowy dwie rzeczy: jedną z nich są kolorowe żelki, a drugą czas, kiedy byłam weganką. Musiałam wtedy tłumaczyć rodzinie, z czego zrobiona jest żelatyna i dlaczego nie jem żelków. Ostatnio jednak propagatorzy zdrowej żywności ogłosili, że żelatyna wykazuje niezwykłe, przeciwzapalne działanie. Wszędzie o tym można usłyszeć. (Żelatynę znajdziemy w bulionie wołowym, który stał się teraz jednym z najpopularniejszych zdrowych posiłków). Żelatyna jednak to coś znacznie więcej niż tylko żelki. Oto, jakie możemy mieć korzyści z jej spożywania.
Żelatyna to bezzapachowy składnik pochodzący z kolagenu, który pozyskiwany jest ze skóry i kości zwierząt – generalnie z każdej części ciała zwierząt, które zawierają chrząstkę (dlatego weganie i wegetarianie odmawiają jej spożywania). Najczęściej żelatynę pozyskuje się z ciała świń, krów, ryb i koni. Chrząstka jest hydrolizowana do postaci surowej żelatyny, która następnie jest przetwarzana, filtrowana, sterylizowana i suszona do postaci proszku, który kupujemy w sklepach.
Żelatyna wykorzystywana jest do uzyskiwania konsystencji żelu i znaleźć ją można w żelkach, piankach i deserach. Używana jest też jako stabilizator w niektórych produktach mlecznych, na przykład serkach topionych. Osoby, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego mogą uzyskać podobny efekt konsystencji dzięki agar agar, pektynie lub karagenie, choć nie będą mogły skorzystać ze zdrowotnych właściwości żelatyny. Żelatyna ma wiele zastosowań nie związanych z jedzeniem. Można ją znaleźć w kapsułkach zawierających suplementy diety, jak również w przetwarzaniu starych filmów i fotografii oraz w niektórych kosmetykach.
To dobre źródło aminokwasów, które wpływa korzystnie na zdrowie skóry, włosów i paznokci poprzez zwiększenie produkcji kolagenu. Spożywanie żelatyny może chronić przeciwko oznakom starzenia spowodowanych słońcem i przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek oraz zwalczać rozstępy. Żelatyna łagodzi stan układu trawiennego poprzez utrzymywanie płynów w przewodzie pokarmowym oraz odnowę wyściółki jelit. Uważa się, że żelatyna wspomaga również utrzymanie równowagi poziomu estrogenu i serotoniny, co z kolei zmniejsza stany zapalne w organizmie. Pomaga też zwiększyć produkcję ludzkiego hormonu wzrostu, w wyniku czego mięśnie szybciej się regenerują, a niekiedy następuje też szybsza utrata wagi.
Glicyna, jeden z aminokwasów zawartych w żelatynie, może być lekiem bez skutków ubocznych, stosowanym w leczeniu bezsenności.
Dla utrzymania w zdrowiu jelit lub do przyrządzania przekąsek: żelatyna białkowa
Żelatyna białkowa wspomaga przepływ płynów przez jelita i chroni ich wyściółkę. Ten rodzaj żelatyny musi być rozpuszczany w wodzie. Można ją stosować do przyrządzania żelowych cukierków i przekąsek.
Dla zdrowia skóry, stawów i do leczenia bezsenności: żelatyna hydrolizowana
Białka w żelatynie rozbite są na pojedyncze aminokwasy. Dzięki temu są one łatwiej przyswajalne. Ten rodzaj żelatyny nie musi być rozpuszczalny w gorącej wodzie, dzięki czemu jest idealny do koktajli i soków.
Ponieważ żelatyna pochodzi ze zwierząt (a właściwie z produktów ubocznych z ich przetwórstwa), jej proces przetwarzania jest podporządkowany ścisłym regułom. Amerykańska Agencja ds. Żywności i leków wymaga stosowania się do surowych procedur sanitarnych. Mimo to, podobnie jak z mięsem, które kupujemy, warto szukać żelatyny wysokiej jakości, najlepiej takiej, która pochodzi ze zwierząt z wolnego wypasu, traktowanych humanitarnie.