Reklama

Kosmetyki z orzeźwiających ziół

W upalny dzień wszystkie szukamy ochłody i zastrzyku energii. Dlatego właśnie teraz warto sięgnąć po naturalne ziołowe kuracje. Zapewnią przyjemne uczucie świeżości skórze i włosom.

Większość z nas ma latem świeże zioła w ogródku, na balkonie lub parapecie. Dzięki temu, że zawierają mnóstwo olejków eterycznych, już sam ich zapach pobudza. A przecież mają też wspaniałe działanie kosmetyczne. Wykorzystajmy więc ich cenne właściwości.

Szałwiowy tonik zmatowi tłustą cerę

Zmniejszy połysk, zwęzi pory, a jednocześnie nie spowoduje nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Przecieramy nim twarz przynajmniej rano i wieczorem.

Przygotowanie: Zaparzamy po pół filiżanki szałwii i mięty (wystarczy po łyżce siekanych świeżych ziół lub jednej saszetce herbatki). Napary studzimy i mieszamy z dwiema łyżkami soku z cytryny. Przelewamy do buteleczki, zakręcamy i mocno wstrząsamy. Taki tonik możemy przechowywać w lodówce przez tydzień, potem robimy nowy.

Reklama

Mydełko z koprem włoskim odświeży ciało

Świetnie zastąpi piling, bo nasionka kopru podziałają jak złuszczające drobinki. W dodatku mają też działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, dzięki czemu pomogą zlikwidować często dokuczające nam w gorące dni, drobne krostki na dekolcie czy plecach. Mydełka możemy używać przez całe lato.

Przygotowanie: Łyżkę świeżych nasion kopru ucieramy w moździerzu, by wydobyć z nich więcej olejków eterycznych. Kostkę szarego mydła ścieramy na tarce o grubych oczkach. Wiórki topimy w kąpieli wodnej, co jakiś czas mieszając, żeby nie przywarły. Do masy mydlanej dodajemy utarte ziarenka kopru oraz dwie łyżki całych, suszonych. Mieszamy i przekładamy do foremki, np. do pieczenia babeczek. Zawijamy w folię, żeby nie popękało i odstawiamy do wystygnięcia. Gdy stwardnieje, zdejmujemy folię, przekładamy na kratkę i odstawiamy na 2-3 dni w przewiewne miejsce, żeby dobrze wyschło.

Kostki lodu ze świeżą bazylią zmniejszą opuchnięcia

Bazylia regeneruje skórę i łagodzi stany zapalne powiek i oczu. Masaż twarzy kostkami lodu wspaniale orzeźwia, a także pomaga zmniejszyć częste podczas upału opuchnięcia. Skórę twarzy i powiek masujemy kostką bazyliowego lodu około 2 minut rano, wieczorem, a jeśli nie nosimy makijażu, także w ciągu dnia.

Przygotowanie: Dwie garście posiekanych gałązek bazylii zalewamy dwiema szklankami wody. Zagotowujemy i odstawiamy na 20 minut. Przecedzamy i zamrażamy w foremkach na kostki lodu.

Miętowa kuracja ograniczy potliwość

Mięta pieprzowa reguluje natłuszczenie skóry, daje wrażenie chłodu i relaksuje. Dodatek hyzopu działa ściągająco i przeciwbakteryjnie. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Najlepiej się po niej nie wycierać, tylko owinąć ręcznikiem i dać skórze wyschnąć.

Przygotowanie: Trzy garście listków mięty pieprzowej i garść ziela hyzopu (jeśli nie mamy świeżego, suszony kupimy w aptekach i sklepach zielarskich, ok. 2 zł) zalewamy 2 litrami wody i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień, gotujemy 15 min. Przecedzamy do wanny z chłodną wodą.

Lawendowa płukanka przywróci włosom puszystość

Latem skóra głowy łatwo się poci i przetłuszcza. Lawenda nada pasmom połysk, świeżość, a przy okazji wzmocni cebulki. Płukanki używamy po każdym myciu.

Przygotowanie: Szklankę kwiatków lawendy zalewamy dwiema szklankami wody. Gotujemy kwadrans na małym ogniu i zostawiamy pod przykryciem do wystygnięcia. Przecedzamy do butelki, trzymamy w lodówce. Pół szklanki dodajemy za każdym razem do litra wody i mieszamy z 1/2 szklanki octu.

Mgiełka do ciała z cytrynowej werbeny doda energii rozgrzanej skórze

Zapach świeżej werbeny w połączeniu z cytrusową nutą natychmiast orzeźwia. Mgiełki używamy do twarzy i ciała przez cały dzień.

Przygotowanie: Dwie łyżeczki siekanych listków werbeny cytrynowej mieszamy z kawałkiem skórki pomarańczy. Zalewamy 1/2 litra wrzątku i zostawiamy pod przykryciem do wystygnięcia. Przecedzamy do butelki z atomizerem. Trzymamy w lodówce.

Kąpiel z rozmarynem ochłodzi zmęczone upałem stopy

Rozmaryn poprawia mikrokrążenie w skórze, dzięki czemu zmniejsza częste w skwarny dzień wrażenie ciężkich nóg. Ma też właściwości przeciwgrzybicze. Dodatek soli morskiej świetnie zmiękcza i nawilża skórę stóp. Najlepiej zrobić ją wieczorem. Stopy moczymy około 5 minut. Osuszamy i wklepujemy krem.

Przygotowanie: Trzy gałązki rozmarynu siekamy i wrzucamy do kubka. Zalewamy wrzątkiem. Po 10 minutach przecedzamy do miski z chłodną wodą. Dodajemy garść morskiej soli.

Maseczka z trybulą nawilży i ukoi przesuszoną cerę

Błyskawicznie zlikwiduje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Zatrzyma wodę w naskórku, ma przy tym odświeżający, anyżkowy zapach. Warto zafundować ją suchej skórze dwa razy w tygodniu. Zmywamy po kwadransie.

Przygotowanie: Dwie łyżki gęstego, naturalnego jogurtu mieszamy z łyżeczką oliwy oraz łyżeczką posiekanych listków trybuli i odstawiamy na 10 min.

Małgorzata Święczkowska, konsultacja Małgorzata Kossakowska, kosmetolog


Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: zioła | kosmetyk | zdrowie | pot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy