Kremy, które walczą z alergią
Wapń, jako środek stosowany w medycynie przez wiele lat kojarzył się głównie ze stosowanym doustnie środkiem odczulającym. W przemyśle kosmetycznym stosowany był zazwyczaj w pastach do zębów. Obecnie wykorzystywany jest w kremach i również w ten sposób może działać przeciwuczuleniowo.
Stało się to możliwe w dużej mierze dzięki naukowcom z Instytutu Chemii Przemysłowej, którzy jako pierwsi w Polsce opracowali metodę tworzenia kosmetyków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwuczuleniowym.
Jak mówi Aleksandra Szczucińska z Instytutu Chemii Przemysłowej, proponowane kosmetyki to typowe emulsje kosmetyczne - kremy podobne do tych, które stosujemy codziennie. Ich skład dobrany jest jednak w taki sposób, by nie uczulały. Odczulającym składnikiem są związki wapnia.
Przed wynalazkiem zespołu z IChP również istniały preparaty zawierające wapń, jednak miały one jedynie charakter łagodzący. Dawały odczucie chłodzenia i w jakimś stopniu likwidowały swędzenie, ale nie samo uczulenie, które zwalczało się za pomocą leków. Rozwiązanie opracowane przez zespół Aleksandry Szczucińskiej jest właściwie pomostem między kosmetykami a lekami.
Na ogół wapń stosowano w pastach do zębów. Wśród naukowców przez wiele lat powszechne było przekonanie, że w innych wyrobach kosmetycznych - np. kremach - nie zadziała. Uważano, że odczulające działanie wapnia ujawnia się, gdy jest przyjmowany doustnie, a nie gdy np. posmaruje się skórę kremem, który go zawiera. - Tymczasem, podczas prowadzonych przez nas prób okazało się, że stosowany naskórnie wapń również działa - wyjaśnia Aleksandra Szczucińska.
Opracowane w Instytucie kosmetyki z wapniem mają działanie odczulające i łagodzące - np. w przypadku ukąszenia przez komary, użycie preparatu z wapniem powoduje, że powstające krostki bledną i znikają. Co więcej kosmetyki tego rodzaju mogą zapobiec ewentualnemu uczuleniu organizmu na jad komara. Jednak - jak podkreśla Szczucińska - ponieważ nie są to leki a kosmetyki, nie można mieć całkowitej pewności, że kogoś wyleczą.
Jej zdaniem, testowane kremy wpływają na zmniejszenie objawów chorób takich jak ospa, bo łagodzą występujące przy tej chorobie krosty. Potwierdzono też skuteczność tego typu kosmetyków w leczeniu łagodnych wysypek skórnych. Ze względu na działanie wysuszające i łagodzące wpływają również korzystnie na tzw. skórą trądzikową.
Badania były prowadzone na ponad 50 osobowej grupie osób. Choć w sprzedaży są już dostępne kremy z wapniem, o różnym zastosowaniu, to jednak te przeciwuczuleniowe opracowane w Instytucie Chemii Przemysłowej wciąż czekają na wprowadzenie na rynek.