Krioterapia - przed użyciem skonsultuj się z lekarzem
W sieci nie brakuje informacji na temat zbawiennego wpływu krioterapii. Dowiemy się, że sprzyja ona utracie masy ciała, poprawia jędrność skóry, niweluje bezsenność. Jednak jak wynika z raportu FDA, nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających jej skuteczność.
Przebywanie przez kilka minut w lodowato zimnej komorze, ma sprzyjać niwelowaniu wielu dolegliwości - od tych czysto estetycznych, jak poprawa jędrności skóry, po takie dolegliwości jak bezsenność, astma, depresja, chroniczne bóle czy nadwaga.Jednak jak wskazuje najnowszy raport FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) mimo zapewnień wielu ze strony uzdrowisk i gabinetów odnowy biologicznej, wciąż brakuje wystarczających dowodów potwierdzających skuteczność tych kilkuminutowych, lodowych sesji.
- Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie ze strony konsumentów krioterapią ogólną, FDA dokonało przeglądu literatury medycznej dostępnej na ten temat. Znaleźliśmy bardzo mało dowodów na temat jej bezpieczeństwa i skuteczności w leczeniu dolegliwości, które rzekomo ma niwelować i w leczeniu, których pomagać - przyznaje dr Aron Yustein z Centrum FDA ds. urządzeń medycznych i ochrony radiologicznej.
Dr Yustein podkreśla, że zanim zdecydujemy się na skorzystanie z takiego zabiegu, konieczna jest konsultacja z lekarzem, szczególnie, że istnieje wiele przeciwwskazań do jej stosowania. Krioterapia ogólna polega na poddaniu całego ciała przez krótki czas (do 3 minut) działaniu bardzo niskich temperatur od -160 do -100 stopni Celsjusza. W odróżnieniu od krioterapii miejscowej, prawidłowo stosowana krioterapia ogólna nie niszczy tkanek.
Zabieg ten jest również nazywany kriostymulacją, ponieważ celem zabiegu jest dostarczenie organizmowi stresu fizjologicznego. (PAP Life)