Reklama

Reklama

Król wigilijnego stołu

Choć jest bardzo wartościową odżywczo rybą zdecydowanie za rzadko gości na naszych stołach. Nie ulega wątpliwości, że to on jest najważniejszym wśród pyszności serwowanych w trakcie wigilijnej wieczerzy.

Dobrze przyjrzeć się bliżej karpiowi, bo jedzony regularnie może mieć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko dba o zwiększenie mocy systemu immunologicznego, ale może poprawić koncentrację i pracę najważniejszego mięśnia naszego organizmu - mowa tu o sercu rzecz jasna.   

Reklama

Trudno dyskutować o smakach, tak jak i o gustach. Są i tacy, którzy twierdzą, że mięso karpia jest muliste, a jako kolejny kontrargument do zjadania go podają licznie występujące ości. Jak się ktoś uprze to i pomarańcze da radę uznać za ościste. Warto wiedzieć, że nasze kubki smakowe mają zdolność uczenia się. Zapamiętują smaki i w efekcie lubimy to, po co sięgamy najczęściej. Nawyki wchodzą nam w krew stając się stylem życia. Możemy postawić na zdrowszy wariant życia i żywienia - o ile tak zdecydujemy.  

Wybór optymalny  

Jak więc wybrać rybę, za którą w bieżącym tygodniu będziemy się czujnie rozglądać? Żaden produkt nie jest doskonały. Jeszcze kilka lat temu gloryfikowano ryby. Ich jakość dziś pozostawia sporo do życzenia. Ma na to wpływ wiele czynników, a głównie zanieczyszczenie wód.

Na skutek zaleceń dietetycznych i wytycznych rządów niektórych państw, zwiększyło się zapotrzebowanie na ryby - konsumpcja w skali świata wręcz się podwoiła. Hodowcy chcąc sprostać wyzwaniu i skorzystać z tej passy zmienili sposób żywienia ryb. Nie sposób przemilczeć stosowanych antybiotyków i pestycydów w hodowlach rybnych. Może się zdarzyć, że nabędziemy rybę, która będzie składową niemal całej tablicy Mendelejewa.

Jak zatem kupić dobry produkt? Bazujmy na stałych, sprawdzonych  miejscach zakupu.   Najlepiej kupić karpia żywego, z basenu z dobrze natlenioną i czystą wodą. Oczywiście poprośmy od razu o jego zabicie. Duszenie żywego stworzenia w foliowej siatce jest niegodne. Optymalny egzemplarz powinien mieć krągły brzuch i łuski o brązowo-żółto-niebieskim zabarwieniu. Zwróćmy też uwagę na skrzela. Najlepiej by były ciemnoczerwone, nie blade.

Skrzela i łuski powinny lśnić i przylegać do tuszy ryby. Ważny jest wiek karpia. Tutaj musimy zaufać sprzedawcy. Jedno jest pewne: wiekowa ryba będzie miała niekorzystny stosunek tłuszczu do mięsa - wraz z wiekiem ryby rośnie zawartość tego pierwszego.  

Co oprócz smaku?  

Dobry wybór szczególnie ważny, gdy uczestnikami wigilijnej uczty będą dzieci i kobiety ciężarne. Karp jest rybą średniotłustą. Obfituje w pożądane niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) omega-3 i omega-6. To one korzystnie korelują z naszą koncentracją i zdolnością zapamiętywania, a także zmniejszają ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.

Karp to też bogactwo witamin z grupy B, których wpływ na nasz system nerwowy trudno przecenić. Jest źródłem łatwego do przyswojenia białka oraz cennych minerałów, między innymi: potasu, wapnia, fosforu czy żelaza.  

Urozmaicajmy jadłospis. Śmiało sięgajmy po inne, niż rutynowo, produkty. Różnorodność i zbilansowana dieta to klucz do zdrowia - nas samych i naszych bliskich. 


Ewa Koza, mam smak.com  

Dowiedz się więcej na temat: karp na wigilię

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje