Reklama

Kropelki, syropek czy tabletki?

Teraz, w sezonie infekcji, dzieci częściej przyjmują różne lekarstwa i preparaty. Co ułatwi kurację?

Większość maluchów nie lubi zażywania leków, które dla nich dziwnie wyglądają i smakują... Możesz spróbować to zmienić, dopasowując lek do wymagań dziecka – poniżej pomocne informacje.

Pamiętaj, by wcześniej przeczytać ulotkę, nawet jeśli to tylko popularny środek przeciwgorączkowy.


Dowiesz się z niej, jak go stosować, co może być do tego przeciwwskazaniem oraz w jaki sposób przechowywać lek (to też jest ważne). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poradź się lekarza.

Kropelki


Dzięki umieszczonemu w butelce kroplomierzowi łatwiej odmierzyć zalecaną dawkę (np. witaminy D3).

Reklama

Są odpowiednie dla niemowląt do 3. m.ż, a także wszystkich dzieci, które mają problem z przyjęciem dużej objętościowo dawki leku. Właściwą porcję kropelek podaje się wprost do buzi dziecka, z boku języka, nie na jego środku (to zapobiega odruchowi wymiotnemu).

W aptece możesz kupić specjalne kapsułki z odmierzoną, dzienną dawką np. witaminy D i K. Ich zawartość wyciska się na język (tak, jak z kroplomierza).

Syropek


Syropy i zawiesiny zawierają substancje słodzące i aromatyczne. Dzięki temu dobrze smakują i ładnie pachną.

Są odpowiednie dla dzieci do 3. r. ż. (maluchy preferują słodki smak). Polecane też dla starszych, gdy istnieje ryzyko, że dziecko wypluje lub zwymiotuje lek. Większość dzieci najbardziej lubi syropy o smaku owoców np. truskawek, bananów.

Syrop o zbyt intensywnym smaku możesz rozcieńczyć przegotowaną, letnią wodą. Takie preparaty nie są wskazane dla dzieci chorych na cukrzycę, ponieważ zawierają cukier.

Tabletki

Mogą mieć przedłużone działanie (informuje o tym ulotka). A wtedy wystarczy podać je dziecku np. raz na dobę.

Są odpowiednie dla starszych dzieci. Dotyczy to zwłaszcza tabletki o przedłużonym działaniu (większa ilość składników leczniczych w dawce). Nie są zalecane dla maluchów, u których łatwo o zakrztuszenie tabletką, a także np. wzdęcia (w przypadku tabletek musujących).

Uwaga: też w przypadku dziecka z cukrzycą (drażetki mogą mieć cukrową otoczkę) oraz z nietolerancją laktozy (niektóre tabletki ją zawierają).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: lekarstwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy