Reklama

Kruszyna pospolita: Jak działa i na co pomaga?

Kruszyna pospolita to roślina, którą bywalcy lasów znają doskonale. Swoją nazwę zawdzięcza kruchym gałązkom oraz powszechnemu występowaniu. Dawniej wykorzystywana była do barwienia wełny na fioletowy kolor oraz do produkcji prochu strzelniczego. Obecnie szczególnie ceniona jest w medycynie naturalnej. Dlaczego po kruszynę pospolitą powinny sięgać osoby zmagające się z zaparciami i chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów? Co zawiera i jakie ma właściwości? Dlaczego nie wolno spożywać jej surowych owoców? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule.

Czym jest kruszyna pospolita?

Kruszyna pospolita to powszechnie występująca w Polsce roślina. Można ją spotkać w wilgotnych miejscach nizinnych i niskich partiach gór. Mimo że w środowisku naturalnym preferuje podmokłe tereny, jest rośliną bardzo tolerancyjną. Z powodzeniem może stanowić ozdobę ogródków i parków. Posiada ok. 5 cm liście, kwitnie od maja do września i wydaje małe czarne owoce wielkości jagód. Jest rośliną miododajną wysoko cenioną przez pszczelarzy.

Kruszyna pospolita a medycyna ludowa

Kruszyna pospolita jest na masową skalę wykorzystywana w celach leczniczych. Które części tej nietuzinkowej rośliny są najcenniejsze? Wczesną wiosną zbiera się korę z młodych gałązek, a jesienią dojrzałe owoce. Oba te surowce należy poddać długotrwałemu (ponad rok) suszeniu. Spożycie ich na surowo może spowodować ciężkie zatrucie.

Reklama

Właściwości kruszyny pospolitej

Zawarte w kruszynie pospolitej glikozydy, garbniki, alkaloidy peptydowe, flawonoidy i sole mineralne sprawiają, że fenomenalnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Zwiększa produkcję żółci i poprawia perystaltykę jelit. Okazuje się bardzo pomocna w walce z zaparciami i przynosi ulgę osobom zmagającym się ze schorzeniami wątroby oraz woreczka żółciowego. Przy czym należy pamiętać, aby preparaty sporządzane na bazie kruszyny pospolitej stosować z umiarem. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż kilka dni, gdyż w przeciwnym wypadku może wywołać reakcje niepożądane, takie jak przewlekłe biegunki, odwodnienie organizmu, przekrwienie jelita grubego oraz narządów w obrębie miednicy małej.

Kto może spożywać kruszynę pospolitą?

Kruszyna pospolita szczególnie polecana jest dla osób z problemami trawiennymi: zaparciami, nieprawidłowym wchłanianiem się związków mineralnych i witamin oraz dla borykających się z otyłością. W celach leczniczych mogą ją także stosować osoby starsze.

Przeciwwskazania

Po preparaty sporządzane na bazie rośliny nie powinny sięgać kobiety w ciąży, młode mamy karmiące piersią; osoby zmagające się z hemoroidami, z zapaleniem organów wewnętrznych albo po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej.

Jak stosować kruszynę pospolitą?

W sklepach zielarskich dostępne są gotowe preparaty wyprodukowane na bazie kruszyny. Leczniczy odwar można także przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy łyżkę wysuszonej kory rośliny albo łyżkę wysuszonych owoców zalać szklanką wody i gotować przez piętnaście minut. Po wystudzeniu miksturę należy przecedzić. Odwar warto podzielić na dwie porcje.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy