Reklama

Krwiak pod paznokciem: Kiedy może być niebezpieczny?

Ciemna, czerwono-brunatna plama pod paznokciem to najczęściej krwiak. Może pojawić się na skutek uderzenia czy noszenia niewygodnego obuwia. Uszkodzeniu drobnych naczyń krwionośnych i wylewowi krwi zazwyczaj towarzyszy też niewielki ból. Małe krwiaki nie wymagają leczenia, jednak większe mogą wiązać się z koniecznością interwencji chirurga. Nie powinniśmy też bagatelizować jakichkolwiek zmian na paznokciach. Krwiaki mogą być mylone z infekcjami bakteryjnymi, grzybicą, a nawet czerniakiem – groźnym nowotworem skóry.

Jak wygląda krwiak podpaznokciowy i kiedy się tworzy?

Krwiak podpaznokciowy to niewielki wylew krwi powstający pod płytką paznokcia. Dochodzi do niego na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Przyczyną najczęściej jest uraz mechaniczny – uderzenie się w palec czy kontuzję w trakcie uprawiania sportu. Krwiaki mogą się też tworzyć na skutek noszenia niewygodnego, zbyt ciasnego obuwia.

Krwiak rozpoznamy po ciemnoczerwonym lub brunatnym zabarwieniu – zazwyczaj powstaje w miejscu ucisku lub urazu, może towarzyszyć mu niewielki ból, który nasila się pod wpływem dotyku. Z czasem otaczająca krwiak płytka paznokcia może się złuszczać i zmieniać kolor. Zdarza się, że powstają na niej bruzdy i pofałdowania.

Reklama

Jak pozbyć się krwiaka pod paznokciem?

Niewielkie krwiaki podpaznokciowe nie wymagają leczenia ani specjalnych zabiegów. Samoistnie się rozjaśniają i w końcu całkowicie wchłaniają. Proces ten można też nieco przyspieszyć za pomocą domowych metod. Do paznokcia warto regularnie przykładać wacik nasączony octem jabłkowym (pobudza krążenie krwi). Z kolei ból złagodzą okłady z tymianku lub zimne kompresy.

Jeśli jednak krwiak zajmuje większą część paznokcia, konieczna może być interwencja lekarza. W takiej sytuacji płytkę paznokcia się przebija i delikatnie usuwa nadmiar krwi. W skrajnych sytuacjach trzeba usunąć też cały paznokieć. Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do zakażeń bakteryjnych. Warto wiedzieć, że krwiak podpaznokciowy bardzo łatwo pomylić z grzybicą, a nawet nowotworem skóry. Jeśli podejrzana zmiana nie przemieszcza się wraz ze wzrostem paznokcia, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Krwiak pod paznokciem a grzybica

Brunatne zmiany na paznokciach to częsty objaw grzybicy stóp. Bardzo łatwo się nią zarazić – np. poprzez korzystanie z publicznych basenów czy cudzego ręcznika. Z czasem płytka paznokcia zaczyna się rozwarstwiać i zmieniać kolor na żółty, zielonkawy lub brązowy, mogą też pojawiać się na niej bruzdy. Choroba zazwyczaj w pierwszej kolejności atakuje duży paluch stopy, z czasem przenosi się na pozostałe paznokcie. Leczenie jest długotrwałe – niezbędne jest stosowanie maści przeciwgrzybiczych.

Krwiak pod paznokciem a czerniak

Niestety, krwiaka podpaznokciowego łatwo pomylić z czerniakiem – śmiertelnie niebezpiecznym nowotworem skóry. Tego typu zmiany mogą wyglądać niepozornie – przypominają czerwono-brunatne plamki lub prążki o nieregularnych brzegach. Zazwyczaj występują tylko na jednym paznokciu (najczęściej na kciuku, palcu wskazującym lub dużym palcu stopy). Czerniak bardzo szybko daje przerzuty do narządów wewnętrznych, a w zaawansowanym stadium źle rokuje. Dlatego wszelkie zmiany na paznokciach, które powstały samoistnie (np. bez urazu mechanicznego), powinno się konsultować z lekarzem.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy