Która aktywność jest najbezpieczniejsza w czasie pandemii?
Uprawianie sportu w czasie pandemii nie jest łatwym zadaniem. Jak podkreślają uczeni, ruch jest tymczasem niezbędny dla naszego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na to, by zadbać o kondycję i samopoczucie, jest spacerowanie.
Obecna sytuacja dla wielu z nas może być przytłaczająca. Ograniczenia dotyczące kontaktów z innymi ludźmi i wychodzenia z domów wymusiły na nas zmianę codziennych przyzwyczajeń, obejmujących choćby aktywność fizyczną.
Nie mogąc udać się na siłownię czy do klubu fitness mnóstwo osób całkowicie zrezygnowało z ruchu. Jak podkreślają eksperci, to duży błąd. Wysiłek fizyczny nie tylko bowiem pozytywnie wpływa na kondycję naszego ciała, ale również psychiki.
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w tym kryzysowym dla wszystkich momencie, jest kontynuowanie swojej codziennej rutyny.
- Próba zachowania poczucia normalności jest naprawdę ważna dla naszego dobrego samopoczucia. A zdrowa psychika wpływa na fizyczną formę i na odwrót - zaznacza w rozmowie z "The New York Times" pulmonolog dr Russell G. Buhr.
Mimo ograniczeń związanych z dostępnością metod ćwiczeń, nie musimy rezygnować z aktywności.
- Nawet teraz, kiedy przebywamy głównie w naszych domach, możemy i powinniśmy się ruszać. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu - przekonuje Dani Johnson, fizjoterapeutka z Mayo Clinic. I dodaje, że doskonałym sposobem na pozostanie aktywnym w czasie izolacji jest spacerowanie.
***Zobacz także***
Choć specjaliści przestrzegają, by unikać dużych skupisk ludzi, jednocześnie zapewniają, że wyjście na samotny spacer do lasu czy parku jest dla nas bezpieczne.
Korzyści wynikające ze spacerowania są tymczasem ogromne. Ten rodzaj aktywności pomaga obniżyć ryzyko osteoporozy, wspomaga proces odchudzania i dodaje energii.
Jak dowiodło najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, regularne spacery obniżają również ciśnienie krwi, prowadząc do poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.
- Dopóki lekarze nie zasugerują, by całkowicie zrezygnować z wychodzenia z domu, a ty jesteś w stanie utrzymać rozsądny dystans oraz dbasz o higienę rąk, możesz wychodzić na spacery. To wspaniały rodzaj aktywności, który oczyszcza umysł i sprzyja naszemu zdrowiu na wielu poziomach - tłumaczy dr Buhr.
Ekspert zaznacza, że mimo społecznej izolacji powinniśmy się regularnie ruszać. Możemy zarówno chodzić na spacery, jak i ćwiczyć w domu, korzystając z udostępnionych w Internecie przez instruktorów fitness programów treningowych.
- Liczy się ruch. Gdy prowadzimy siedzący tryb życia, jest on szczególnie istotny - konkluduje.
***Zobacz także***