Reklama

Które choroby należą do "cichych zabójców"?

Ludzie często żyją z niebezpiecznymi chorobami, nawet o tym nie wiedząc. Właśnie  dlatego  bardzo ważne jest szerzenie wiedzy na temat takich chorób.W leczeniu takich schorzeń najważniejszy jest oczywiście czas. Im szybciej zostanie rozpoznana choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Jeśli zbyt dużo czasu mija do rozpoczęcia  leczenia takiej choroby, może to powodować poważne powikłania, a niekiedy nawet i śmierć. Oto 4 najczęściej występujących cichych zabójców o których musisz wiedzieć.

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba, która prowadzi do osłabienia tkanki kostnej, przez co kości stają się kruche. Jest to także "cichy zabójca", który często nie daje objawów we wczesnych etapach. Tak więc, wcześniejsze stadia osteoporozy są trudne do wykrycia i diagnozy. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że ta choroba może uderzyć w każdym wieku.

Często pierwszym objawem jest złamanie kości. Objawy osteoporozy to ból pleców i kończyn,  pochylona sylwetka i złamania kości, które występują nawet w przypadku niewielkiego uderzenia.

Czynniki ryzyka obejmują płeć ( kobiety po menopauzie znacznie częściej chorują na osteoporozę), genetyka, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, palenie tytoniu, niektóre leki.

Reklama

Rak skóry zwany potocznie czerniakiem

Rak skóry rozwija się powoli w górnych warstwach skóry, a  spowodowany jest nadmiernym wystawieniem na działanie promieniowania (UV) czyli promieniowania słonecznego lub opalaniem w solarium. Czynnikami podnoszącymi ryzyko wystąpienia choroby są genetyka, blada skóra, którą z łatwością można poparzyć  na słońcu i duża liczba pieprzyków lub piegów. Mężczyźni i osoby powyżej 40 roku mają znacznie większe ryzyko wystąpienia choroby.

Zazwyczaj czerwony guzek lub łuszcząca się plama na skórze, która nie goi się nawet po kilku tygodniach jest pierwszym objawem raka skóry. Bezzwłocznie należy skonsultować  się z lekarzem w przypadku zauważenia nieprawidłowości skóry, które nie chcą się zagoić nawet po długim czasie. Specjalista może wykonać biopsję aby potwierdzić lub wykluczyć czy jest to zmiana nowotworowa.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest również dobrze znanym “cichym zabójcą”. Jest to trzeci najczęściej występujący typ raka na świecie, rozpoznaje się go każdego roku u tysięcy ludzi. Nowotwór odbytnicy i okrężnicy często rozpoczyna się małym naroślem znanym jako polip. Większość z tych polipów to niezłośliwe zmiany, ale kiedy pozostają ignorowane lub nieleczone, niektóre z nich mogą po kilku latach przekształcić się w zmiany nowotworowe.

Chociaż rak jelita grubego nie daje wczesnych objawów  ostrzegawczych, jeśli zauważysz występowanie zaparć pokarmowych lub  biegunki, krew w stolcu, nietypowe wzdęcia  lub bóle brzucha, dodatkowo masz niskie wyniki  morfologii krwi i zauważysz niewyjaśnioną utratę masy ciała, wymioty i zmęczenie, koniecznie wykonaj badania.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym typem nowotworu u kobiet i jednocześnie  przyczyną umieralności na nowotwory złośliwe, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Rak ten występuje w komórkach szyjki macicy i zwykle nie powoduje żadnych objawów podczas początkowych stadiów. Jeśli nie zostanie rozpoznany na czas, rak szybko rozprzestrzenia się do pęcherza moczowego, wątroby, jelita lub płuc. W późniejszych etapach, można odczuwać ból w obrębie miednicy lub zauważyć krwawienie z pochwy.

Kobiety, które palą, mają wielu partnerów seksualnych, mają wiele dzieci, nadwagę, używają pigułek antykoncepcyjnych przez dłuższy okres lub walczą z osłabieniem  odporności znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Zazwyczaj pojawienie się pierwszych wyraźnych objawów może trwać nawet kilka lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kolonoskopia | rak skóry | rak szyjki macicy | osteoporoza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy