Reklama

Kuracje najlepsze dla wątroby

Zimą jemy więcej, a przy tym bardziej tłusto. Dlatego zarówno nasza wątroba, jak i woreczek żółciowy mają teraz więcej pracy i potrzebują wsparcia. Pomogą im kuracje, które poleca Paweł Błaszczyszyn z przychodni medycyny naturalnej.

Herbatka z Kolendrą: Świetna na przejedzenie

Czego potrzebujemy: 20 g owoców kolendry, 20 g anyżu, 20 g kopru włoskiego, 40 g owoców kminku, gorącej wody.

Przygotowanie: Mieszamy wszystkie zioła i bierzemy z tej mieszanki 2 łyżki. Rozcieramy w moździerzu i zalewamy szklanką wrzątku. Zostawiamy pod przykryciem na 10 minut. Odcedzamy. Pijemy po posiłku. Stosujemy 1-3 razy po szklance.

Co zyskamy: Przyspieszymy trawienie i ulżymy nadmiernie obciążonej wątrobie. Ważna wskazówka Zamiast ucierać ziarenka w moździerzu, można je zemleć w młynku do kawy. Mielemy chwilę, bo mają być tylko rozkruszone. Przygotowujemy porcję na 1 dzień (6 łyżek), ale nie więcej, bo ziarenka szybko wietrzeją.

Reklama

Buraczany napój: Chroni wątrobę

Czego potrzebujemy: Dwóch średnich buraków, sokowirówki.

Przygotowanie: Umyte i obrane warzywa wrzucamy do sokowirówki. Otrzymujemy pół szklanki soku. Pijemy raz dziennie, rano przez 2 tygodnie.

Co zyskamy: Zawarty w burakach czerwony barwnik: betanina, reguluje pracę wątroby i chroni jej komórki przed ewentualnymi uszkodzeniami. Ważna wskazówka Na początku sok może nam nie smakować albo nawet wywoływać mdłości. By temu zapobiec, warto zmieszać go z sokiem z marchwi lub z jabłek w proporcji 1:1.

Kąpiel w macierzance: Relaksuje i łagodzi uczucie ciężkości

Czego potrzebujemy: 200 g suszonego ziela macierzanki, 3 litrów wody, dużego garnka.

Przygotowanie: Wsypujemy zioła do garnka i zalewamy zimną wodą. Zostawiamy na kilka godzin. Potem podgrzewamy. Odcedzamy i wlewamy do wanny. Uzupełniamy ciepłą wodą. Gdy usiądziemy, woda powinna sięgać nam do pasa. Kąpiemy się około 20 minut.

Co zyskamy: Macierzanka działa rozkurczowo. Dzięki temu pomaga pozbyć się nieprzyjemnego wrażenia ciężkości, które może pojawić się po tłustym posiłku. Ważna wskazówka Nie wchodzimy do wody od razu po jedzeniu. Muszą minąć 2-3 godziny.

Gorący okład: Uśmierza ból woreczka żółciowego

Czego potrzebujemy: Termoforu, gorącej wody.

Przygotowanie: Nalewamy ciepłą, ale nie gorącą wodę do termoforu i przykładamy na wątrobę, czyli na prawy bok pod żebrami. Kładziemy się na kwadrans. Ciepły okład robimy zawsze po jedzeniu, nie przed. Ten prosty zabieg dobrze jest stosować nie tylko w razie bólu, który promieniuje do łopatki, ale też profilaktycznie - raz dziennie. Jeśli jesteśmy w domu, to po obiedzie, a kiedy pracujemy, po kolacji.

Co zyskamy: Ciepło działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Ważna wskazówka Jeśli ból pojawia się w okolicy prawego biodra i towarzyszy mu gorączka, może świadczyć o zapaleniu wyrostka. Wtedy nie wolno robić ciepłych okładów, tylko szybko skontaktować się z lekarzem.

Napar z kopru: Regeneruje po terapii lekami

Czego potrzebujemy: Łyżeczki owoców kopru włoskiego, pół szklanki wody.

Przygotowanie: Rozgniatamy koper. Zalewamy wodą i gotujemy. Zostawiamy w ciepłym miejscu na 10 minut. Odcedzamy. Pijemy raz dziennie przed posiłkiem. Możemy stosować przez miesiąc.

Co zyskamy: Ta kuracja polecana jest osobom, które przewlekle stosują farmakoterapię. Napar z kopru wzmocni osłabioną lekami wątrobę. Dodatkowo zadziała uspokajająco i pomoże w zasypianiu. Ważna wskazówka Nie wyrzucajmy zaparzonych nasionek kopru włoskiego. Nie tracą one walorów zdrowotnych, dlatego warto je zostawić i żuć po jedzeniu. Mają ostry, wyrazisty smak.

Sok z rzodkwi: Działa żółciopędnie

Czego potrzebujemy: Korzenia czarnej rzodkwi, tarki lub domowej sokowirówki.

Przygotowanie: Dokładnie myjemy korzeń rzodkwi i ścieramy na tarce lub wkładamy do sokowirówki. Po użyciu tarki trzeba jeszcze odcisnąć rzodkiew przez dwukrotnie złożoną gazę. Sok z sokowirówki pijemy bez odcedzania. Stosujemy 3 razy dziennie po łyżce. Stopniowo zwiększamy dawkę, by po 2 tygodniach dojść do 3 łyżek 3 razy dziennie. Następnie zmniejszamy dawkę i w ciągu kolejnych 2 tygodni wracamy do łyżki 3 razy dziennie. Kuracja trwa miesiąc.

Co zyskamy: Wyregulujemy działanie wątroby i pęcherzyka żółciowego, wzmocnimy cały organizm, pozbędziemy się wzdęć, zaparć i małych kamieni z pęcherzyka. Zapobiegniemy zastojowi żółci i pobudzimy jej wytwarzanie. Ważna wskazówka Można przygotować sok z rzodkwi na 3-5 dni i przechowywać go w lodówce. Jeśli lubimy miód, możemy dodać odrobinę, żeby lecznicza mikstura miała łagodniejszy smak.

Oliwa i cytryna: Oczyszczają

Czego potrzebujemy: 10 łyżek oliwy, szklanki soku wyciśniętego z cytryn.

Przygotowanie: Pijemy oliwę po łyżce, popijając sokiem z cytryn. Jeśli przełknięcie oliwy sprawia nam trudność, można zrobić 1-3 krótkie przerwy i przegryźć kawałkiem chleba.

Co zyskamy: Pozbędziemy się niepotrzebnych złogów i toksyn. Zabieg można powtarzać raz w roku. Najlepiej w sobotę wieczorem, by potem mieć jeden dzień na odpoczynek. Ważna wskazówka Oczyszczanie przeznaczone jest wyłącznie dla osób zdrowych. Nie wolno go przeprowadzać, jeżeli mamy kamienie w woreczku żółciowym lub chorujemy na wątrobę.



Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: wątroba | zdrowie | brzuch | trawienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy