Reklama

Sercowe rady dla ciebie i dla niego

Wydawałoby się, że serca kobiety i mężczyzny są identyczne. Tymczasem różnią się nieco budową i trochę inaczej chorują. Dlatego warto dbać o nie różnymi sposobami i badać inaczej. Podpowiadamy, jak najlepiej to robić.

Czym się różnią wasze serca

Kobiece jest położone nieco wyżej i bardziej poprzecznie niż męskie. Jego ściany są cieńsze, a komory mają nieco mniejsze wymiary. Zresztą całe jest mniejsze - waży 220-300 g. Natomiast męskie - 320-400 g.

Męskie choruje wcześniej

Kłopoty z sercem mogą zacząć się u mężczyzn już po 40. roku życia. A bywa, że jeszcze wcześniej. Czasem ma to podłoże genetyczne. Ale nie bez znaczenia jest również fakt, że nasi mężowie i partnerzy gorzej radzą sobie ze stresem. Zwłaszcza ci w typie macho. Mężczyzna nieustannie podenerwowany ma o 30 proc. wyższe ryzyko problemów z sercem, niż ktoś kto żyje w myśl zasady "tylko spokój może nas uratować". Ponadto mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nie mogą cieszyć się ochronnym działaniem hormonów. Co prawda, wydaje się, że testosteron w pewnym stopniu dba o utrzymanie elastyczności tętnic. Ale jego wpływu nie da się porównać z kobiecymi hormonami - estrogenami. Prawdopodobnie to właśnie dzięki nim panie do okresu menopauzy rzadziej cierpią na choroby serca.

Reklama

Kobiece daje nietypowe objawy

Kardiolodzy przyznają, że jeśli do ich gabinetu przychodzi mężczyzna, to zazwyczaj ma książkowe objawy choroby wieńcowej. Łatwo ją rozpoznać i szybko można rozpocząć leczenie. Natomiast kobiece symptomy są subtelniejsze i mniej charakterystyczne. Panie częściej skarżą się na nierówne albo przyspieszone bicie serca, uczucie ogólnego rozbicia, zmęczenie... Takie objawy łatwo zbagatelizować. Tymczasem również mogą świadczyć o chorobie wieńcowej albo mieć związek z tzw. zespołem wypadania płatka zastawki.

Zmiana diety obniży cholesterol

Jeśli będziemy zdrowiej się odżywiać, nasze serce wiele zyska. Odpowiednia dieta pomoże utrzymać cholesterol w normie, a nawet obniżyć jego wartości. Kardiolodzy odradzają jedzenie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce i kwasy typu trans. Polecają ryby, oleje roślinne oraz warzywa i owoce. Czy taka dieta w równym stopniu jest skuteczna u kobiet i u mężczyzn? Badanie przeprowadzone w Instytucie Kardiologii w Aninie dowodzi, że zdrowy sposób odżywiania przynosi lepsze efekty u kobiet. Oczywiście nie oznacza to, że nasi mężowie mogą jeść, co chcą. Zalecane zmiany znajdują się poniżej. Uwzględniają one fakt, że w kobiecej diecie zazwyczaj królują słodycze i białe bułki, a w męskim jadłospisie czerwone mięso i ziemniaki.

Rady dla ciebie:

- Płatki kukurydziane zamień na płatki owsiane

- Sałatki jarzynowe zamień na świeże warzywa

- Słodycze zamień na suszone owoce (morele, rodzynki, ananasy)

- Lody czekoladowe zamień na sorbety

- Białe bułki zamień na grahamki

- Tradycyjny makaron zamień na razowy

Rady dla niego: 

- Schabowego zamień na drób i łososia

- Smażone zamień na pieczone w foliowym rękawie albo folii aluminiowej

- Ziemniaki zamień na kaszę gryczaną lub ryż

- Masło zamień na tzw. miękką margarynę

- Biały chleb zamień na pełnoziarnisty

- Kufel piwa zamień na kieliszek czerwonego wina

Aktywność fizyczna wzmocni tętnice

Gdy maszerujemy, pływamy albo jedziemy na rowerze, poprawiamy kondycję serca i tętnic wieńcowych. Osobom zdrowym specjaliści zalecają gimnastykę trzy razy dziennie po 30 minut. Kobietom proponują niezbyt intensywny trening modelujący sylwetkę (przecież nie lubimy się pocić). Mężczyznom - aktywność, która wymaga więcej wysiłku i buduje masę mięśniową.

Ćwiczenia dla ciebie:

- spacer/marsz

- nordic walking

- joga

- aqua aerobic

- taniec Ważne: Ruch zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej u kobiet o 30-50 proc.

Ćwiczenia dla niego:

- pływanie

- gry zespołowe

- marszobiegi

- jazda na rowerze

- jazda na nartach Ważne: Ruch zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej u mężczyzn o 18-30 proc.

Zrzucenie nadwagi zmniejszy ciśnienie

Nadwaga to obciążenie dla serca. Warto pozbyć się balastu, zwłaszcza gdy mamy nadciśnienie, czynnik ryzyka wieńcówki. Utrata każdego kilograma obniża ciśnienie o 1 mm Hg. Jeśli więc uda nam się zgubić 5 kg, ciśnienie spadnie o 5 mmHg. Dietetycy radzą, by sprawdzić swoje kaloryczne potrzeby (patrz ramka). Są inne dla mężczyzn i kobiet. Żeby schudnąć, obcinamy kalorie o 1/3. Nie więcej. Bo zwolni przemiana materii.

3 częste problemy kardiologiczne

- Miażdżyca polega na odkładaniu się w ścianach tętnic złogów tłuszczu i cholesterolu. Może rozwinąć się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn

- Wieńcówka, również częsta u obu płci, to miażdżyca tętnic wieńcowych, czyli tych, które oplatają nasze serce

- Wypadanie zastawki Płatek zastawki odzielącej komorę od przedsionka wpada do przedsionka i zakłóca rytm serca. Częściej dotyczy to kobiet

Iwona Kołakowska

Nasz ekspert: Adam Brzozowski, specjalista kardiolog, Centrum Medyczne Medicover w Warszawie

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: serce | zawał | miażdżyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy