Reklama

Kwiaty o właściwościach leczniczych

Kwiaty nie tylko cieszą oczy i kojąco wpływają na zmysły. Niektóre z nich mają liczne właściwości lecznicze i mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Są tak skuteczne (a jednocześnie bezpieczne), że z powodzeniem mogą zastąpić leki z apteki. Można je dodawać do sałatek, zup, pieczywa i smażonych potraw. Jakie to kwiaty, dowiesz się z tej porady.

Nasturcja

Nasturcja jest bogata w sole mineralne i substancje, zwane glukozynolanami, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Dezynfekuje układ pokarmowy, a w ludowej medycynie uważano ją za lek wykrztuśny i środek do walki z pasożytami.

Cukinia odkwasza organizm

W jej kwiatach znajdziemy zestaw witamin: C, B1, B2, PP i mikroelementy: potas, wapń i związki, zwane fitosterolami (obniżają poziom cholesterolu).

Kiedy będziemy je jeść regularnie, odkwaszą organizm, bo są zasadotwórcze. Powinni po nie sięgać zwłaszcza ci, którzy są na diecie odchudzającej, bo przyspieszają przemianę materii.

Reklama

Kwiat lipy na gorączkę

Ma w składzie garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i triterpeny. Najczęściej stosuje się go jako środek leczniczy – jest niezastąpiony przy przeziębieniach czy gorączkach. Ma również właściwości napotne i moczopędne.

Fiołek trójbarwny odtruwa krew

Fiołek trójbarwny to po prostu bratek. Zawiera witaminę C i rutynę – doskonały duet przeciwprzeziębieniowy, a także pozytywnie wpływający na ścianki naczyń krwionośnych. W medycynie ludowej znany jest jako środek odtruwający, oczyszczający krew, poprawiający cerę. Działa także moczopędnie i reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Akacja wzmacnia nerki

Zawiera olejki eteryczne i flawonoidy, które są doskonałym antyutleniaczem. Olejki sprawiają także, że działa przeciwskurczowo na drogi żółciowe. Znajdująca się w niej robinina działa moczopędnie, bo zwiększa ilość moczu.

Używa się jej przy osłabionej czynności nerek, zmniejszonym wydalaniu moczu oraz przy obrzękach. Obniża gorączkę i uspokaja skołatane nerwy.

Mlecz - zwany mniszkiem lekarskim

Jest źródłem witamin B, C, beta-karotenu i minerałów. Przyśpiesza trawienie, poprawia pracę wątroby, ma działanie moczopędne i antystresowe. Działa oczyszczająco, wzmacniająco i odtruwająco. Zwiększa ilość żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy.

Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu normalizuje cały proces trawienia. Jest polecany także w cukrzycy, ponieważ obniża ilość cukru we krwi.

Wskazówki

* Zbierajmy kwiaty w południe, w pogodny dzień. Są wtedy suche, niezwilżone rosą i mają więcej aromatu. Unikajmy zrywania tych, które rosną przy drogach, stacjach benzynowych i zakładach pracy.

* Nie kupujmy kwiatów w kwiaciarniach, bo są pryskane substancjami utrzymującymi świeżość i ładny wygląd. Wybierajmy te, które są nieprzekwitnięte, zdrowe, nie nadgryzione i nie zabrudzone odchodami ptaków lub zwierząt.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: medycyna naturalna | ziołolecznictwo | jadalne kwiaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy