Reklama

Lecznicza gimnastyka za biurkiem i na kanapie

Pozycja siedząca sprzyja bólom pleców, karku i krzyża… By do tego nie dopuścić, warto poświęcić kilka chwil na aktywność fizyczną.

Gdy siedzimy, na jeden krążek międzykręgowy oddziałuje siła 140 kg! Nic dziwnego, że nasz kręgosłup domaga się choćby krótkiej przerwy od takiego wysiłku. Wystarczy 3 razy dziennie poćwiczyć przez 5 minut, by zadbać o jego dobrą formę i uniknąć dolegliwości.

Wzmacniamy mięśnie bez wysiłku

Ćwiczenia polegają na napięciu mięśni, podczas gdy stawy pozostają nieruchome. Dodatkową zaletą takiej gimnastyki jest to, że zajmuje mało czasu i nie wymaga dużej przestrzeni. Maksymalne napięcie utrzymujemy przez 15-30 sekund, wykonując kilkanaście powtórzeń w kilku seriach.

- By rozluźnić kark, przechylamy głowę w prawo, kładziemy dłoń z lewej strony. Teraz z całej siły próbujemy wyprostować głowę, jednocześnie naciskając dłonią. Następnie zmieniamy stronę.

Reklama

- Nogi wyciągamy jak najdalej przed siebie. Następnie zadzieramy palce stopy do góry, tak by poczuć napięcie w łydkach. Ćwiczenia powtarzamy 15 razy w trzech seriach, najlepiej bez odpoczynku.

- Siadamy prosto i mocno napinamy mięśnie brzucha. Warto wiedzieć, że ten zabieg przy okazji poprawia perystaltykę jelit.

Rozciągamy się i dotleniamy

Ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie, dotlenią mózg, zapobiegną bólom mięśni.

- Stajemy wyprostowane, unosimy ręce nad głową, tak wysoko, jak tylko potrafimy. Naprzemiennie wyciągamy ramiona jeszcze wyżej. W czasie tej gimnastyki pamiętamy o głębokim oddychaniu.

- Siadamy prosto (nie opieramy się o krzesło), następnie jak najwyżej unosimy barki, mocno je napinając do momentu, gdy poczujemy, aż drgają nam mięśnie. Wtedy rozluźniamy się i ponownie powtarzamy ćwiczenie.

- Siadamy na odsuniętym od biurka krześle. Pochylamy się do przodu i opieramy całe dłonie na podłodze. W tej pozycji powinnyśmy wytrzymać ok. 15 sekund. Następnie prostując się, ściągamy łopatki. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy.

Unikamy bezruchu w czasie wypoczynku

Nawet przed telewizorem możemy zadbać o stawy i plecy.

- Najpierw przeciągamy się. Potem kręcimy głową, w ten sposób rozluźnimy kręgosłup i zapobiegniemy bólom głowy. Warto też powzruszać ramionami, to przyniesie ulgę zesztywniałym mięśniom karku.

- Następnie siadamy na brzegu kanapy. S topy u stawiamy n a szerokość bioder i upewniamy się, że kolana znajdują się w linii prostej nad kostkami. Wstajemy. Teraz wykonujemy ruch, jakbyśmy chciały usiąść na kanapie, ale zatrzymujemy się 2-3 cm od jej siedziska, liczymy do 3 i wstajemy. Powtarzamy 15 razy. Tak wzmacniamy kręgosłup lędźwiowy.

- Siedząc na sofie, wyciągamy nogi do przodu i delikatnie unosimy je do góry. Każdą stopą wykonujemy małe kółeczka raz w lewo, raz w prawo - to przeciwdziała obrzękom.

Gimnastyka na… bóle miesiączkowe

Gdy próbujemy siedzieć na piłce gimnastycznej, okazuje się to wcale nie takie łatwe! Mięśnie głębokie brzucha i grzbietu muszą intensywnie pracować, byśmy mogły zachować równowagę. Dzięki temu stają się mocniejsze i lepiej chronią kręgosłup. Jeśli do siedzenia dodamy serię (10-15 powtórzeń) tzw. brzuszków, wzmocnimy mięśnie dna miednicy i uchronimy się przed... comiesięcznymi dolegliwościami menstruacyjnymi.

Uwaga! Przy wzroście do 170 cm, zalecana jest piłka o średnicy 55 cm, wyższym - 65 cm lub więcej.


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy