Lecznicze właściwości syropu z koniczyny
Syrop z kwiatów koniczyny łąkowej nie tylko wybornie smakuje, ale wykazuje mnóstwo właściwości leczniczych. Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego, jest pomocny przy leczeniu astmy i zapalenia oskrzeli, a do tego niweluje uciążliwe objawy menopauzy. Jest również szczególnie polecany osobom, które zmagają się ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu. Syrop z kwiatów koniczyny jest prosty w przygotowaniu. Sprawdź, jak go zrobić i stosować.
Syrop z kwiatów koniczyny łąkowej wykazuje wiele właściwości leczniczych. Poprawia apetyt, chroni przed niestrawnością i reguluje pracę jelit. Pobudza też pracę wątroby i woreczka żółciowego. Znajdujące się w koniczynie substancje wzmacniają także naczynia krwionośne, obniżają poziom złego cholesterolu oraz regulują ciśnienie tętnicze. Syrop zmniejsza więc ryzyko miażdżycy i innych chorób serca. Czerwona koniczyna jest też szczególnie polecana kobietom – łagodzi dolegliwości miesiączkowe i te związane z menopauzą.
Syrop z koniczyny pomoże rozprawić się z infekcjami układu oddechowego. Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Ułatwia odkrztuszanie i jest skuteczny przy przeziębieniu, grypie, astmie czy zapaleniu oskrzeli. Z kolei napary z czerwonej koniczyny stosowane zewnętrznie pomagają zwalczyć trądzik i grzybicę, zmniejszają też wypadanie włosów i przyspieszają gojenie się ran. Niwelują także bóle stawów.
Do przygotowania syropu z czerwonej koniczyny potrzebnych jest ok. 50 kwiatów, jedna cytryna, dwie szklanki cukru oraz dwie szklanki wody. Zebrane kwiaty należy rozłożyć na słońcu na 2-3 godziny, a następnie umieścić w słoju, zalać wrzątkiem, szczelnie zamknąć i zostawić na noc w ciemnym, chłodnym miejscu. Rano substancję należy przecedzić (kwiaty wyrzucamy) i wlać do garnka. Dodajemy sok z cytryny lub cytrynę pokrojoną w plastry oraz cukier i gotujemy kilka minut, cały czas mieszając. Syrop przelewamy do szczelnych butelek lub słoików.