Leczymy kaszel suchy i mokry
Kaszel nie jest chorobą sam w sobie. Jest pierwszym sygnałem, że coś złego dzieje się w układzie oddechowym.
Sposoby leczenia kaszlu zależą od jego rodzaju. Inaczej leczy się kaszel suchy, a inaczej mokry, ponieważ każdy z nich informuje o innej dolegliwości w obrębie układu oddechowego.
Pojawia się na początku przeziębienia. Atak jest nagły (trwa ok. minutę), bolesny i męczący, bo podczas niego nie odrywa się żadna wydzielina. Podrażnia gardło i przełyk. Dlatego nie wolno zwlekać z leczeniem, aby nie doprowadzić do dalszych podrażnień.
Może być początkiem:
- zapalenia oskrzeli
- zapalenia krtani i tchawicy
- astmy oskrzelowej
Uwaga! Suchy kaszel pojawia się nie tylko z powodu infekcji lub chorób płuc. Może być m.in. oznaką niewydolności serca lub alergii na leki stosowane przy nadciśnieniu. Jeśli więc trwa dłużej niż tydzień, idź do lekarza!
Zmniejszają częstotliwość ataków kaszlu suchego i przyspieszają pojawienie się mokrej wydzieliny.
Napój z siemienia lnianego
Łyżeczkę siemienia zalej szklanką tłustego mleka i zagotuj. Gdy trochę ostygnie dodaj łyżeczkę miodu. Pij taką porcję 2 razy dziennie, najlepiej po śniadaniu i kolacji.
Syrop z cebuli
Dużą cebulę obierz i zetrzyj na tarce. Zalej szklanką miodu. Odstaw na godzinę. Lekko podgrzej w garnuszku. Przecedź, aby pozbyć się cebuli (możesz też ją zjeść z syropem). Zażywaj po łyżeczce 3 razy dziennie - bez rozcieńczania lub wymieszany z ciepłym mlekiem. Przechowuj do 3 tygodni w lodówce.
Płukanka z imbiru
W szklance letniej wody wymieszaj łyżeczkę sproszkowanego imbiru. Płucz miksturą gardło 1-2 razy dziennie.
Podczas prawidłowego procesu zdrowienia mokry kaszel pojawia się po suchym. Jest mniej męczący i nie podrażnia tak bardzo gardła. Podczas kaszlu odkrztuszana jest wydzielina (flegma) z płuc. Biała wydzielina może wskazywać na infekcję wirusową, a żółtawo-zielona na bakteryjną.
O jakich chorobach informuje:
- przeziębienie
- grypa
- zapalenie płuc
- zapalenie zatok
Uwaga! Gdy w wydzielinie jest krew, jak najszybciej należy iść do lekarza. Krew może pojawić się z powodu stanów zapalnych układu oddechowego albo sygnalizować raka płuc lub oskrzeli.
Pomagają rozrzedzić wydzielinę i ułatwiają jej usunięcie. Tak, jak syropów na kaszel mokry z apteki, nie można ich stosować po godzinie 16., aby w nocy nie zadławić się i nie dostać ataku duszności.
Napój z pieprzem
Do szklanki wsyp łyżeczkę świeżo zmielonego pieprzu, dodaj łyżeczkę miodu. Zalej prawie do pełna ciepłą wodą. Wymieszaj, odstaw na 5 min. Wymieszaj ponownie. Pij szklankę 1-2 razy dziennie przez tydzień.
Syrop z imbirem
3 łyżeczki startego imbiru i łyżeczkę suszonej mięty pieprzowej zalej 2 szklankami wody. Gotuj na wolnym ogniu, aż objętość wody zmniejszy się o połowę. Gdy płyn lekko ostygnie, przecedź przez gazę. Dodaj 1/2 szklanki miodu i wymieszaj. Przelej do buteleczki. Pij po łyżeczce co 2 godziny w trakcie pierwszych dni mokrego kaszlu. Syrop trzymaj do 3 tygodni w lodówce.