Reklama

Leczymy przeziębienie

Maluszek pociąga noskiem i zaczyna pokasływać? Trzeba działać szybko! Pediatra radzi, jak pokonać katar i kaszel oraz nie dopuścić do dalszego rozwoju infekcji.

Zauważyłaś, że twój smyk jest osowiały, nie chce się bawić i ciągle się pokłada? W dodatku zaczęło mu kapać z noska, a w nocy słyszałaś, jak kaszle? Prawdopodobnie brzdąc po prostu się zaziębił.

- O tej porze roku infekcje nie omijają nikogo, a tym bardziej dzieci. Maluchy mają słabszą odporność niż dorośli, więc są łatwiejszym celem dla wszystkich wirusów i bakterii - wyjaśnia dr Barbara Gierowska- Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

- Choć przeziębienie zwykle nie jest groźne, bywa dla dziecka dokuczliwe. A jeśli nie będzie właściwie leczone, może doprowadzić do poważnych powikłań. Dlatego warto wiedzieć, jak łagodzić jego objawy i jak prawidłowo pielęgnować zakatarzonego i kaszlącego malucha - dodaje pediatra. Oto, co radzi nasz redakcyjny ekspert

Reklama

Wygraj z katarem

Od razu, gdy tylko zauważysz u malca pierwsze symptomy przeziębienia, zacznij działać. Co złagodzi katar u maleństwa?

● Zacznij od tradycyjnych sposobów: przygotuj dziecku ciepłą kąpiel, natrzyj klatkę piersiową oraz stopy maluszka maścią rozgrzewającą, np. Pulmex baby i połóż brzdąca do łóżka.

● Zakatarzonemu malcowi ulgę przyniosą też inhalacje. Do gorącej wody w wannie dodaj około 5 łyżek soli kuchennej lub kilka kropli olejku sosnowego i zamknij się z brzdącem w łazience, by przez kwadrans pooddychał unoszącą się parą.

● Skuteczną bronią w walce z katarem jest też maść majerankowa. Działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Oprócz tego łagodzi podrażnioną skórę wokół nosa. Dlatego 2-3 razy dziennie smaruj nią skórę pod noskiem smyka.

● Jeśli dziecko ma zablokowany nos, aby ułatwić mu oddychanie, bez obaw kilka razy dziennie możesz wpuszczać mu do każdej z dziurek 1-2 krople soli fizjologicznej lub aplikować wodę morską w sprayu, np. Tonimer, Marimer, Disnemar, Stérimar.

● Po konsultacji z lekarzem możesz również sięgnąć po krople do nosa dla niemowląt i dzieci, np. Nasivin, Otrivin, Oxalin.

● Aby zapobiec zapaleniu uszu, choremu malcowi trzeba regularnie oczyszczać nos. U najmłodszych doskonale sprawdzi się aspirator, np. Marimer, NoseFrida, Katarek. Starszego brzdąca postaraj się zachęcić do wydmuchiwania wydzieliny z nosa.

Pokonaj kaszel

W pierwszych 3-4 dniach infekcji jest zwykle suchy i męczący. Aby go złagodzić: 

● Przygotowuj brzdącowi inhalacje (można je wykonywać nawet 3 razy dziennie) i układaj smyka w pozycji półsiedzącej.

● Serwuj jak najwięcej płynów, bo kaszlący maluch powinien bardzo dużo pić - dzięki temu jego drogi oddechowe będą nawilżone i kaszel nie będzie sprawiał dziecku bólu.

● Jeśli dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe, możesz też podać malcowi jeden z syropów łagodzących suchy kaszel, które dostępne są bez recepty, np. Sinecod, Robitussin Junior. Z kolei w drugiej fazie przeziębienia kaszel staje się mokry i towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Wówczas:

● Kilka razy dziennie oklepuj maluszkowi plecki. To najskuteczniejsza metoda ułatwiająca malcowi pozbycie się zalegającego w drogach oddechowych śluzu.

● Poza tym możesz też podawać smykowi specjalne syropy wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę, np. Mucosolvan, Flegamina, Flavamed. Pamiętaj jednak, że tego rodzaju preparaty trzeba podać dziecku przed godziną 17. Inaczej smyk, targany atakami kaszlu, nie będzie mógł spać w nocy.

Troskliwie pielęgnuj

Gdy dziecko jest przeziębione, warto stworzyć mu w domu warunki, dzięki którym szybciej powróci do zdrowia.

● Po pierwsze, zadbaj o nawilżenie powietrza i odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. W pokoju chorego brzdąca powinno być dość chłodno i wilgotno. Optymalna temperatura to ok. 20°C. Jeśli jest cieplej, przykręć kaloryfery i powieś na nich nawilżacze powietrza. Pamiętaj też, by 2-3 razy dziennie wietrzyć pokój smyka.

● Podawaj dziecku lekkostrawne, pożywne posiłki. Serwuj maluszkowi płynne i półpłynne pokarmy (zupki, jogurty, kasze), które łatwo mu będzie przełykać. Pilnuj również, aby brzdąc jak najwięcej pił. Najlepsze będą rozcieńczone soki, domowe kompoty lub ziołowe herbatki, np. z lipy.

● Podczas choroby i po niej podawaj maluchowi również probiotyki, czyli tzw. dobre bakterie, np. Dicoflor. Hamują one namnażanie się chorobotwórczych bakterii i dzięki temu przyspieszają powrót do zdrowia.

● Zapewnij dziecku odpoczynek. Długi sen najlepiej zregeneruje organizm malca wyczerpany walką z chorobą.

Warto wiedzieć!

Czy maluch, który ma katar, może wychodzić na spacer? TAK!

Jeśli dziecko nie gorączkuje i nie kaszle, spacer jest nawet wskazany. Chłodne, świeże powietrze obkurczy błonę śluzową i udrożni smykowi zablokowany nosek.

Czy przeziębionego maluszka można leczyć aspiryną?NIE!

Dzieciom do 12. roku życia absolutnie nie wolno podawać aspiryny ani żadnych innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Środki te mogą bowiem, wywołując tzw. zespół Reye’a, nieodwracalnie uszkodzić m.in. wątrobę malca.

Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki, tekst: Magdalena Kowalska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy