Reklama

Reklama

Leki dla kobiet - jak je zażywać, by dobrze działały

To wydaje się takie proste... połknąć tabletkę i efekt leczniczy murowany. Ale wcześniej lepiej sprawdź, co zapewni powodzenie kuracji!

Reguł jest niemało, ale są bardzo proste. Warto do nich się stosować. Dla zdrowia. Jeśli masz wątpliwości, dopytaj lekarza. Bardzo ważne jest czym popijesz lek. Niektóre płyny mogą bowiem utrudniać przyswajanie leków, a inne wręcz przeciwnie - niebezpiecznie nasilać ich działanie.

Co do popicia

• Wybieraj niegazowaną, czystą wodę (bez dodatku cukru i cytryny).

• Unikaj herbaty i kawy, mleka, soków oraz naparów ziołowych. Uwaga! Pamiętaj, że pokarmy też wpływają na działanie przyjmowanych preparatów. Szczegółowe informacje znajdziesz w tym tekście.

Środki ostrożności

Zanim zaczniesz przyjmować lek lub preparat, dokładnie przeczytaj ulotkę. Zwróć uwagę na przeciwwskazania, np. schorzenia i kuracje, przy których nie wolno go stosować. Nigdy nie przekraczaj zalecanych przez producenta lub lekarza dawek. To może być groźne dla wątroby, serca i całego organizmu.

Reklama

Środki hormonalne

• Jeśli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne: Nie stosuj preparatów ziołowych (np. z kozłkiem, szyszkami chmielu, melisą, dziurawcem, serdecznikiem) - mogą osłabić działanie tabletek (ryzyko ciąży). Używaj z umiarem środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych - np. duże dawki paracetamolu mogą obniżyć skuteczność antykoncepcji, zwłaszcza u osób ze schorzeniami wątroby.

Pamiętaj, że przy nasilonych wypróżnieniach, biegunce lub wymiotach tracisz składniki tabletki. Trzeba zastosować dodatkową metodę antykoncepcyjną.

Jeśli bierzesz leki na schorzenia tarczycy

Spożywaj pokarmy zawierające dużo żelaza - żeby zapobiec niedokrwistości. Unikaj wysiłku fizycznego - bo twój układ krążenia jest obciążony i nawet średnio forsowne ćwiczenia mogą być niewskazane.

Regularnie rób morfologię i tzw. próby wątrobowe - żeby sprawdzić, czy leki nie spowodowały spadku komórek obronnych we krwi i nie zaszkodziły wątrobie.

Leki stosowane przy niedoborach

• Jeśli bierzesz żelazo: Dostarczaj organizmowi witaminy C (w pokarmach lub preparatach) - zapewnia właściwe wchłanianie pierwiastka.

Ogranicz picie herbaty - znajduje się w niej teina, która tworzy z żelazem trudno przyswajalne przez organizm związki. Nie stosuj równocześnie preparatów z witaminą E i cynkiem - obniżają wchłanianie pierwiastka. Ogranicz stosowanie aspiryny i mleczka na nadkwasotę - pozbawiają organizm żelaza. Jeśli oprócz tabletek z żelazem przyjmujesz też antybiotyk: zachowaj pomiędzy lekami odstęp 3 godzin; najpierw połknij antybiotyk, a po przerwie żelazo.

Jeśli bierzesz wapń

Zadbaj, by organizmowi nie brakowało witaminy D3 - często przebywaj na słońcu, stosuj łączone preparaty (z wapniem i witaminą D3). To poprawi transport i wchłanianie wapnia. Nie łącz preparatów wapnia z lekami kardiologicznymi (np. preparatami potasu i środkami zawierającymi glikozydy naparstnicy) - ryzyko zaburzeń rytmu serca. Niewskazane jest przyjmowanie witaminy A - powoduje wypłukiwanie wapnia z kości.

Jeśli bierzesz magnez

Kontroluj ciśnienie krwi - niskie (poniżej 100 na 60 mmHg) jest przeciwwskazaniem. Upewnij się też, że masz zdrowe nerki. Zanim połkniesz tabletkę, odczekaj godzinę po posiłku. Tłuszcze, wapń, fosfor i błonnik zawarte w pokarmach utrudniają wchłanianie magnezu.

Musisz go odstawić, jeśli masz przyjmować leki przeciwzakrzepowe - magnez powoduje, że gorsze jest ich przyswajanie. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego oraz stresów - wtedy organizm tworzy substancje, które wypłukują magnez z krwinek - i kuracja nie przynosi skutku.

Leki na infekcje pęcherza

Jeśli bierzesz roślinne preparaty z żurawiną: Stosuj je w połączeniu z tzw. probiotykami - zawierają dobre bakterie, które dbają o zdrowie dróg moczowych. Źródłem probiotyków są też pokarmy, np. kapusta kiszona. Pij dużo kwaśnych płynów - sok żurawinowy, z aronii, czarnej porzeczki, wodę z cytryną.

Leki na poprawę nastroju

Bierzesz antydepresanty: Nie jedz: serów żółtych i pleśniowych, dojrzałych bananów, awokado, czekolady, wędzonych ryb, nie pij wina. Pokarmy te zawierają składniki, które w połączeniu z lekiem mogą spowodować kołatanie serca.

Preparaty witaminowe

Jeśli bierzesz witaminę A: Dostarczaj organizmowi witaminy E - to warunek dobrego przyswajania witaminy A. Nie spożywaj nadmiernych ilości błonnika (w pokarmach oraz np. preparatach odchudzających).

Uwaga! Jeśli bierzesz pigułki antykoncepcyjne, zwiększa się prawdopodobieństwo zatrucia witaminą A. Stosuj ją w małych, uzgodnionych z lekarzem dawkach. Jeśli bierzesz witaminę E i równocześnie zażywasz leki przeciwzakrzepowe, działanie tych ostatnich może się nasilić. Wcześniej poradź się lekarza.

Tabletki od bólu

Jeśli je przyjmujesz: Nie stosuj kilku środków naraz - mogą zawierać te same substancje czynne (np. paracetamol) i zbyt silnie zadziałać. Stosuj je krótko - inaczej szkodzą.

Konsultacja medyczna: Ryszard Rutkowski

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: leki | choroby | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje