Leki niebezpieczne dla zębów
Bierzesz preparaty na nadciśnienie, alergię, astmę, depresję? Chroń zęby przed ich skutkami ubocznymi.
Medykamenty mogą przyspieszać rozwój próchnicy, zwiększać podatność na schorzenia dziąseł i zakażenia grzybicze. Najbardziej niebezpieczne są te, które przyjmujemy przewlekle. Wrocławski Uniwersytet Medyczny wraz z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym sporządził listę kilkuset farmaceutyków mogących szkodzić uzębieniu.
Astmatycy są narażeni na próchnicę i kandydozę
Leki wziewne obniżają pH w jamie ustnej, a kwaśny odczyn ułatwia erozję szkliwa. Niektóre podwyższają ryzyko kandydozy (grzybicy) jamy ustnej. Pojawia się biały nalot, pieczenie, potem owrzodzenia.
Nasza rada: Po każdej inhalacji przepłucz jamę ustną wodą. Bardzo starannie myj zęby. 3-4 razy w roku rób przegląd u stomatologa.
Wiele preparatów powoduje suchość w ustach
To tzw. kserostomia, czyli zmniejszone wydzielanie śliny. Ten efekt uboczny wywołuje ponad 400 różnych farmaceutyków! Należą do nich antydepresanty i leki uspokajające, antyhistaminowe, moczopędne i na serce (np. inhibitory konwertazy angiotensyny). A także preparaty stosowane w chorobie Parkinsona, Alzheimera oraz hioscyna obecna w środkach przeciw chorobie lokomocyjnej.
Przy niedostatku śliny łatwo o stany zapalne śluzówki, szybciej tworzy się kamień nazębny. Stężenie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze jest większe, więc szkliwo szybciej ulega uszkodzeniu.
Nasza rada: Często pij wodę i żuj gumę, która pobudza wydzielanie śliny.
Leki na nadciśnienie podnoszą ryzyko paradontozy
Tak działają blokery kanału wapniowego. Wywołują lekopochodny przerost dziąseł. Te stają się zaczerwienione, bolesne i opuchnięte. Może to prowadzić do rozwoju chorób przyzębia, np. paradontozy, co grozi utratą zębów.
Nasza rada: Używaj bardzo miękkiej szczoteczki. Nie rezygnuj z czyszczenia zębów nawet wtedy, gdy dziąsła bolą i są rozpulchnione. Regularnie usuwaj kamień nazębny.
Na zęby może mieć wpływ nie tylko substancja czynna leku
Dodatkowe składniki i postać, w jakiej go przyjmujemy, też mają znaczenie. Syropy są słodzone cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym, które działają próchnicotwórczo. Gęsty, lepki płyn przylega do zębów i stanowi znakomitą pożywkę dla bakterii w płytce nazębnej.
Tabletki do ssania także często mają dodatek cukru. Producenci zalecają, by ssać je powoli - to wydłuża ich działanie lecznicze, ale i kontakt cukru z zębami. Składnikiem proszkowych leków wziewnych, aplikowanych za pomocą inhalatorów, nierzadko jest laktoza - to też cukier. Przy wydychaniu jego cząstki osadzają się na zębach.
Nasza rada: Wybieraj bezcukrowe warianty leków, dosładzane zamiennikami cukru. Obserwuj jednak, czy nie wystąpi biegunka (po sorbitolu) lub nadmierne oddawanie moczu (po mannitolu). Acesulfam K może podnieść poziom glukozy we krwi.
Farmaceutyki mogą przebarwiać szkliwo
Preparaty bakteriobójcze. Stosowana przy zakażeniach układu moczowego cyprofloksacyna wywołuje niebieskie i zielone przebarwienia szkliwa. Żółte lub brązowe smugi na zębach mogą pojawić się wskutek przyjmowania doksycykliny, amoksycyliny i kwasu klawulanowego oraz chloroheksydyny. Tetracykliny kumulują się w szkliwie, co prowadzi do trwałych przebarwień.
Preparaty żelaza
Przyjmowane doustnie, powodują tworzenie się osadu o sinawej barwie. By temu zapobiec, preparat płynny należy aplikować przez słomkę, wybierać suplementy do połknięcia zamiast do ssania. Przy próchnicy i paradontozie żelazo może wywołać nieodwracalne ściemnienie. Dentysta oceni, czy wystarczy skaling i piaskowanie, by przywrócić zębom dawną biel. Czasem potrzebny jest bardziej złożony zabieg.