Reklama

Reklama

Lekką nogą przejdź przez życie

Czy wiesz, że siateczki naczynek prędzej nabawi się osoba wzrostu Claudii Schiffer niż Jolanty Fraszyńskiej?

Pojawiają się częściej u wysokich i długonogich osób. Sprzyja im noszenie pończoch i butów na wysokich obcasach. Szczególnie podczas ciepłych dni wszystkie dolegliwości nóg znacznie się nasilają: puchnięcie, zmęczenie, mrowienie, "ciężkość". Powiększa się też ilość teleangiektazji - tak brzmi medyczna nazwa pojawiających się pod skórą "pajączków".

Co im sprzyja?

Rodzaj pracy

Osoby wykonujące pracę wymagającą wielu godzin stania lub siedzenia są szczególnie narażone. Ruch krwi w żyłach odbywa się bowiem dzięki pracy mięśni łydek, które pompują ją do góry. W znieruchomiałych nogach ściany żył rozciągają się, a krew przenika do naczyń położonych bliżej skóry, więc stają się one widoczne w postaci niebieskich żyłek. Uwaga! To już początek żylaków, ale ich rozwój można jeszcze zahamować.

Reklama

Płeć

Panie trzy razy częściej niż panowie cierpią na kłopoty z naczyniami żylnymi, bo żeńskie hormony płciowe rozciągają ich ścianki. Im więcej w organizmie estrogenów, tym gorzej dla nóg. Ich poziom podwyższają pigułki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza. W grupie ryzyka są też osoby o typie wysokoestrogennym (duże piersi, okrągłe biodra). Miejsca, w których najszybciej uwidaczniają się naczynka to stopy poniżej kostek, tył łydek oraz boki ud.

Wiek

Tendencja do tworzenia się żylaków nasila się z wiekiem. Po trzydziestce występuje u ok. 11 proc. osób, a w wieku 50 lat żylaki ma 27 proc. ludzi. Gdy ktoś z rodziców cierpi na te kłopoty, prawdopodobieństwo, że pojawią się również u nas, wynosi aż 70 proc. Gdy żylaki mają mama i tata, naczynka prawie murowane.

Jak odciążyć nogi

Bielizna uciskowa

Paniom z tendencjami do żylaków ulgę przyniosą uciskowe rajstopy. Obciskając nogi, powodują, że poszerzone żyły odzyskują prawidłowy przekrój. Korzystanie z nich zmniejsza nadciśnienie żylne, likwiduje obrzęki i powstrzymuje nasilanie się zaburzeń krążenia. Podczas chodzenia rajstopy masują nogi przy każdym kroku i wspomagają przepływ krwi. Ich rodzaj, a więc stopień ucisku, jaki wywierają, musi przepisać lekarz po zbadaniu rozległości zmian w naczyniach. Rajstopy wytwarzają ucisk (kompresję): od najsłabszego (I stopień) do najsilniejszego (IV stopień). Niektóre z leczniczych wyrobów nie różnią się od eleganckiej bielizny.

Preparaty z apteki

Naturalnymi substancjami leczącymi ściany żył są roślinne barwniki. Znajdziemy je w preparatach z apteki w postaci tabletek do zażywania, żeli i kremów do smarowania. Warto zwrócić uwagę na: wyciąg z nasion kasztanowca z escyną, który uszczelnia i wzmacnia naczynia, a także leczy zapalenia żył; głóg i winogrona zawierające procyjanidy zmniejszające przepuszczalność mikronaczynek i chroniące ściany większych naczyń; rutynozydy pochodzące z gryki, cytrusów i perłowca japońskiego. Wzmacniają one i napinają naczynia, przeciwdziałają degradacji śródbłonka ścian żył, niszczą wolne rodniki i naprawiają wywołane przez nie uszkodzenia.

Cudowna diosmina

Co to za substancja? Jednym z najnowocześniejszych leków przeciwdziałających ruinie naczyń żylnych jest zmikronizowana diosmina, pozyskiwana z owocow cytrusowych lub żółtego barwnika hesperydyny. O ile w większości preparatów antyżylakowych cząsteczki substancji aktywnych mają wielkość około 20 ?m i w niewielkim stopniu wchłaniane są z przewodu pokarmowego do krwi, zmikronizowana do 2 ?m diosmina dociera do naszych żył w całości.

Jak działa?

Powstrzymuje rozkład kwasu hialuronowego budującego ścianki naczyń, przedłuża działanie ochraniającej go witaminy C. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki. Efekt? Przestają puchnąć nam stopy i łydki, znika uczucie ciężkich nóg, bóle, nocne kurcze, widmo niewydolności żylnej.

dr Andrzej Wejchert, internista

Nasze porady nie mogą zastąpić bezpośredniego badania lekarskiego

13/2010

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: nogi | rajstopy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy