Lekką nogą przejdź przez życie
Czy wiesz, że siateczki naczynek prędzej nabawi się osoba wzrostu Claudii Schiffer niż Jolanty Fraszyńskiej?

Co im sprzyja?
Rodzaj pracy
Osoby wykonujące pracę wymagającą wielu godzin stania lub siedzenia są szczególnie narażone. Ruch krwi w żyłach odbywa się bowiem dzięki pracy mięśni łydek, które pompują ją do góry. W znieruchomiałych nogach ściany żył rozciągają się, a krew przenika do naczyń położonych bliżej skóry, więc stają się one widoczne w postaci niebieskich żyłek. Uwaga! To już początek żylaków, ale ich rozwój można jeszcze zahamować.
Płeć
Panie trzy razy częściej niż panowie cierpią na kłopoty z naczyniami żylnymi, bo żeńskie hormony płciowe rozciągają ich ścianki. Im więcej w organizmie estrogenów, tym gorzej dla nóg. Ich poziom podwyższają pigułki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza. W grupie ryzyka są też osoby o typie wysokoestrogennym (duże piersi, okrągłe biodra). Miejsca, w których najszybciej uwidaczniają się naczynka to stopy poniżej kostek, tył łydek oraz boki ud.
Wiek
Tendencja do tworzenia się żylaków nasila się z wiekiem. Po trzydziestce występuje u ok. 11 proc. osób, a w wieku 50 lat żylaki ma 27 proc. ludzi. Gdy ktoś z rodziców cierpi na te kłopoty, prawdopodobieństwo, że pojawią się również u nas, wynosi aż 70 proc. Gdy żylaki mają mama i tata, naczynka prawie murowane.
Jak odciążyć nogi
Bielizna uciskowa
Paniom z tendencjami do żylaków ulgę przyniosą uciskowe rajstopy. Obciskając nogi, powodują, że poszerzone żyły odzyskują prawidłowy przekrój. Korzystanie z nich zmniejsza nadciśnienie żylne, likwiduje obrzęki i powstrzymuje nasilanie się zaburzeń krążenia. Podczas chodzenia rajstopy masują nogi przy każdym kroku i wspomagają przepływ krwi. Ich rodzaj, a więc stopień ucisku, jaki wywierają, musi przepisać lekarz po zbadaniu rozległości zmian w naczyniach. Rajstopy wytwarzają ucisk (kompresję): od najsłabszego (I stopień) do najsilniejszego (IV stopień). Niektóre z leczniczych wyrobów nie różnią się od eleganckiej bielizny.
Preparaty z apteki
Naturalnymi substancjami leczącymi ściany żył są roślinne barwniki. Znajdziemy je w preparatach z apteki w postaci tabletek do zażywania, żeli i kremów do smarowania. Warto zwrócić uwagę na: wyciąg z nasion kasztanowca z escyną, który uszczelnia i wzmacnia naczynia, a także leczy zapalenia żył; głóg i winogrona zawierające procyjanidy zmniejszające przepuszczalność mikronaczynek i chroniące ściany większych naczyń; rutynozydy pochodzące z gryki, cytrusów i perłowca japońskiego. Wzmacniają one i napinają naczynia, przeciwdziałają degradacji śródbłonka ścian żył, niszczą wolne rodniki i naprawiają wywołane przez nie uszkodzenia.
Cudowna diosmina
Co to za substancja? Jednym z najnowocześniejszych leków przeciwdziałających ruinie naczyń żylnych jest zmikronizowana diosmina, pozyskiwana z owocow cytrusowych lub żółtego barwnika hesperydyny. O ile w większości preparatów antyżylakowych cząsteczki substancji aktywnych mają wielkość około 20 ?m i w niewielkim stopniu wchłaniane są z przewodu pokarmowego do krwi, zmikronizowana do 2 ?m diosmina dociera do naszych żył w całości.
Jak działa?
Powstrzymuje rozkład kwasu hialuronowego budującego ścianki naczyń, przedłuża działanie ochraniającej go witaminy C. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki. Efekt? Przestają puchnąć nam stopy i łydki, znika uczucie ciężkich nóg, bóle, nocne kurcze, widmo niewydolności żylnej.
dr Andrzej Wejchert, internista
Nasze porady nie mogą zastąpić bezpośredniego badania lekarskiego
13/2010