Lemoniada arbuzowa – najlepsza na upał
Arbuz, limonka, listki świeżej mięty i kostki lodu – z nich wyczarujesz pyszną lemoniadę, która doskonale gasi pragnienie i nawadnia komórki. Jak ją przygotować?
Wiele osób skarży się, że woda im nie smakuje, albo się znudziła i potrzebują jakiejś alternatywy.
Niestety, nie każdy płyn ma działanie nawadniające. Takie napoje jak kawa czy czarna herbata działają kwasotwórczo, dlatego mają niekorzystny wpływ na bilans wodny organizmu.
Słodkie napoje gazowane, po które wciąż sięgamy, zdecydowanie nie są dobrym rozwiązaniem. Duże dawki cukru, obecność barwników i konserwantów to poważne obciążenie dla nerek i innych organów wewnętrznych.
Częste spożywanie słodkich napojów gazowanych zaburzają metabolizm, poradzi do otyłości i próchnicy. Dlatego najlepiej przygotować domową lemoniadę, w której naturalnym sokiem owocowym przełamiemy smak wody, nie niszcząc jej dobroczynnego wpływu na komórki naszego organizmu.
Skuteczne gaszenie pragnienia i nawodnienie w połączeniu z dobrym smakiem to chyba najlepsze, co możemy osiągnąć. Dziś polecamy lemoniadę arbuzową.
Arbuz - bogactwo przeciwutleniaczy
Arbuz obfituje w cenne dla zdrowia i urody przeciwutleniacze, takie jak: luteina, zeaksantyna, likopen, beta-karoten i krypto ksantyna. To one neutralizują działanie wolnych rodników, dzięki czemu hamują przedwczesne starzenie się komórek i rozwój chorób cywilizacyjnych.
Ten soczysty owoc wyróżnia się ponadto zawartością cennego dla serca aminokwasu - cytruliny i aż w 92 proc. składa się z wody, dlatego jest dobrym wyborem, gdy mowa o przygotowaniu lemoniady.
Składniki lemoniady:
- 2 kilogramy arbuza (waga owocu przed obraniem);
- 3 soczyste limonki (ewentualnie cytryny);
- garść świeżych listków mięty;
- ½ litra zimnej wody;
- 2 łyżki miodu;
- kostki lodu.
Jak przygotować lemoniadę?
Arbuza myjemy. Po przekrojeniu wyjmujemy miąższ (na przykład przy użyciu dużej łyżki) i wkładamy go bezpośrednio do wysokiego, szklanego naczynia. Do przygotowania lemoniady optymalnie będzie kupić arbuza bezpestkowego, ułatwimy sobie pracę.
Dodajemy sok z limonki, wodę i miód. Całość blendujemy na jednolitą masę. Dla usunięcia ewentualnych resztek po pestkach uzyskany płyn można przelać przez grube sito. Lemoniada jest grotowa do spożycia.
Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, śmiało dolejmy zimnej wody. Lemoniadę serwujemy z dodatkiem kostek lodu i listków świeżej mięty. Pamiętajmy, że dorosły człowiek powinien wypić minimum dwa litry wody na dobę, co jest szczególnie ważne latem. Alternatywą dla wody są napary ziołowe, herbaty owocowe, zielona herbata i domowe lemoniady.
Ewa Koza, mamsmak.com