Lepiej nie przesadzać z lekarstwami zimą

Możemy je kupić właściwie wszędzie. I zażywamy ich za dużo, zwłaszcza w sezonie infekcji. Zapominamy jednocześnie, że mogą nam szkodzić.

Ostrożnie z kroplami do nosa

Reklama

Można je stosować tylko kilka dni. Jeśli przez zbyt długi czas składniki leku oddziałują na błonę śluzową w nosie, przestaje ona na nie reagować. Najbardziej zdradliwe są krople zawierające: efedrynę, fenylefrynę, ksylometazolinę, oksymetazolinę, pseudoefedrynę.

Nadużywanie kropli do nosa może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Znajdujące się w śluzówce nosa naczynia krwionośne zamiast być obkurczone, rozkurczają się. Śluzówka staje się obrzęknięta i pojawia się uczucie niedrożności nosa. Wiele osób zaczyna wtedy... jeszcze częściej sięgać po krople. A to tylko nasila dolegliwości.

Jak prawidłowo stosować: Najlepiej, by kuracja trwała maksymalnie pięć dni. Krytyczną granicą jest siedem dni. Przekraczając ją, narażamy się na wystąpienie tzw. kataru polekowego. Wtedy trzeba całkowicie odstawić krople, a do udrażniania nosa (3-4 razy dziennie) możemy użyć wody morskiej (od 50 gr).

Tabletki przeciwbólowe z umiarem

Gdy sięgamy po popularne preparaty zwalczające objawy przeziębienia, łatwo możemy przedawkować. Zdarza się, że jedna tabletka nam nie pomaga, więc bierzemy kolejną. Tymczasem leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe mają różne nazwy, ale zawierają tę samą substancję aktywną: paracetamol (np. Apap, Coldrex), ibuprofen (np. Ibuprom Ifenin, MIG, Ibum, Nurofen) lub kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Upsarin C, Polopiryna C). Trzeba więc sprawdzać nazwy chemiczne na opakowaniu. To bardzo ważne, bo przedawkowanie każdego z nich bywa groźne.

Paracetamol w nadmiernej daw ce może uszkodzić wątrobę, spowodować wysypkę, pokrzywkę. Przedawkowany ibuprofen jest niebezpieczny dla wątroby i nerek. Może wywoływać nudności, wymioty, uczulenia i prowadzić  do niedokrwistości (po za długim zażywaniu). 

Jak prawidłowo stosować: Aby środki przeciwbólowe były dla nas bezpieczne, przeczytajmy ulotkę, z której dowiemy się o składzie, przeciwwskazaniach i dawkowaniu. Najlepiej przyjmować leki po jedzeniu, by uniknąć podrażnienia żołądka. Lepiej nie łączyć tabletek o podobnym działaniu i nie brać kolejnej po 30 minutach, gdy czujemy, że pierwsza nie działa. Nie należy przekraczać maksymalnych dawek i pamiętać, że leki te mogą wchodzić w interakcje z innymi preparatami, które zażywamy przewlekle. Najlepiej zapytać o to lekarza.

Znacznie mniej antybiotyków

Lekarze od dawna ostrzegają, że z antybiotykami lepiej nie przesadzać. Owszem, potrafią szybko postawić nas na nogi, ale konsekwencją bywa obniżenie odporności organizmu. Wówczas stajemy się podatni nawet na zwykłe przeziębienie. A wtedy nie pozostaje nic innego, jak  sięgnąć po kolejny antybiotyk. I tak w koło.

Częste stosowanie antybiotyku jest szkodliwe dla organizmu. Walcząc z bakteriami odpowiedzialnymi za chorobę, zabijają też te dobre, które pełnią ważne funkcje trawienne. Gdy nasze jelita zostaną ich pozbawione, mogą pojawić się biegunka, ból głowy oraz grzybica.

Jak prawidłowo stosować: Przede wszystkim nie prośmy lekarza o przepisanie antybiotyku, gdy mamy przeziębienie czy grypę. Te choroby wywołują wirusy, a antybiotyki działają tylko na bakterie. Najlepiej ograniczyć ich stosowanie do tych sytuacji, kiedy są niezbędne. Nie bierzmy ich na własną rękę, np. gdy zostało w domu kilka tabletek po wcześniejszej chorobie. A gdy je zażywamy, powinniśmy przyjmować probiotyki. Aby zwiększyć szanse na ich korzystne działanie na przewód pokarmowy, bierzemy je dwie godziny po zażyciu antybiotyku. Kurację warto uzupełnić preparatami probiotycznymi dopochwowymi.

Leki i jedzenie - czego ze sobą nie łączyć

Na nadciśnienie - grejpfrut

Sok z grejpfruta hamuje ich wchłanianie albo zwiększa stężenie leku w organizmie, np. na serce i cholesterol.

Antydepresanty - sery pleśniowe, banany, awokado

Zawierają tyraminę, która z lekiem może zaburzać krążenie.

Na tarczycę - kapusta i kalarepa

Mają goitrogeny hamujące przyswajanie jodu, potrzebnego tarczycy

Aspiryna - czosnek 

Zawierają kwas acetylosalicylowy, który ma silne właściwości przeciwzakrzepowe. Razem mogą wywołać krwotok.

Barbara Tuleja
Konsultacja: lek. med. Joanna Pietroń, internista z CM Damiana 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje