Reklama

Letnie ataki opryszczki i inne zmiany na skórze

Szkodliwy może okazać się nadmiar słońca lub częsty kontakt z wodą, skórze nie służy też nadmiar potu. Sprawdź, jak łagodzić przykre objawy i poradzić sobie ze skórnym problemem.

1. Opryszczka wargowa

Jej pierwsze oznaki to mrowienie i napięcie ust. Aby uaktywnił się wirus HSV, wystarczy chwilowe osłabienie organizmu  i spadek odporności pod wpływem upału lub zbyt chłodnej kąpieli. Jak tylko pojawią się dziwne odczucia w okolicy ust, zacznij smarować naskórek maścią cynkową (bez recepty, około 3,50 zł).

2-3 razy w ciągu dnia płucz jamę ustną ciepłym naparem z rumianku.  Łyżkę suszonych koszyczków zalej 1 szklanką  wrzątku i przykryj  na 10 minut; przecedź. Przejdź na papkowatą dietę.

Dopóki opryszczka nie minie, unikaj jedzenia gorących, zimnych, pikantnych i kwaśnych posiłków. Sięgaj po pokarmy zawierające dużo witaminy C oraz cynku: natkę pietruszki, młode ziemniaki (krótko gotowane i ze skórką), kiełki (zwłaszcza pszenicy), pełne ziarno.

Reklama

2. Bolesny, czerwony guzek

To może być czyrak, czyli bakteryjne zapalenie mieszka włosowego i tkanek go otaczających. Bywa skutkiem mikrourazu podczas golenia włosków pod pachami lub na łydkach i zainfekowania ranki gronkowcem złocistym (który normalnie bytuje na skórze). Sprzyja mu też zawilgocenie skóry potem, np. na twarzy.

Jak tylko zauważysz czerwono-fioletowe, nabrzmiałe zgrubienie na skórze, posmaruj je maścią ichtiolową (bez recepty, około 4 zł). Rób to 12 razy dziennie.

Możesz też robić okłady  z gotowanej lub pieczonej cebuli. Nieobrane warzywo gotuj w niedużej ilości wody albo piecz w piekarniku, aż stanie się całkiem miękkie. Następnie zdejmij łupiny  i rozgnieć cebulę na miazgę, nanieś na gazę i przyłóż do czyraka na 4-8 godzin. Rób tak dwa razy w ciągu doby.

Ogranicz w jadłospisie cukier - sprzyja rozwojowi gronkowca i utrudnia samooczyszczenie się czyraka z ropy i tzw. czopa.

Uwaga! Jeśli czyrak jest zlokalizowany na wardze, w nosie, na powiece lub skroni, wymaga pilnej konsultacji lekarza dermatologa. Koniecznie zgłoś się do niego w razie gorączki  lub jakichkolwiek innych ogólnych oznak gorszego samopoczucia.

3. Swędzenie, zaczerwienienie, krostki, łuszczenie się

Takie objawy mogą ostrzegać o grzybicy. Często rozwija się na przegrzewanej, zawilgoconej albo wyjałowionej kąpielami skórze. Źródłem chorobotwórczych dermatofitów bywają cudze ręczniki, klapki ale też głaskane bezdomne zwierzaki. 

Lekarz dermatolog przepisze odpowiedni preparat przeciwgrzybiczy w kremie, maści, pudrze lub aerozolu. Dodatkowo może zalecić probiotyk z tzw. dobrymi i przeciwgrzybiczymi bakteriami.

Zobacz również:

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: opryszczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy