Leukoplakia - suchość okolic intymnych
Połowa kobiet około 50. roku życia odczuwa suchość okolic intymnych. Przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące około pięćdziesiątki i później, po menopauzie. Spadek stężenia hormonów płciowych sprzyja suchości i podrażnieniom nabłonka. Dochodzi również do typowych dla tego wieku zmian zanikowych. Jednym z dość częstych problemów jest leukoplakia, czyli rogowacenie białe, polegające na twardnieniu nabłonka w niektórych miejscach (tworzą się białe plamki). Zrogowaciałe komórki powodują pogrubienie i twardnienie nabłonka okolic intymnych. Objawem leukoplakii jest zwykle świąd, dyskomfort przy dotykaniu. Jak postępować z tą przypadłością dowiesz się z dalszej lektury.
W przypadku leukoplakii konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz wypisze receptę na krem, w skład którego wchodzą przeciwzapalne i przeciwalergiczne kortykosteroidy (Laticort). Zaleci również stosowanie preparatu z witaminą C, zakwaszającego drogi rodne, a także globulek z estradiolem. W efekcie leczenia zmiana powinna zacząć się zmniejszać, a świąd i tkliwość ustąpić.
U pań w wieku okołomenopauzalnym niezwykle ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja okolic intymnych. Należy przemywać je delikatnie wodą z dodatkiem preparatu przeznaczonego dla pań w tym wieku. Wybieraj apteczne płyny do higieny intymnej o odpowiednim ph (5 do 5,5) i zawartości probiotyków.
Gdy nie możesz umyć się pod bieżącą wodą, stosuj nawilżające chusteczki do higieny intymnej.
Jeśli dokucza ci suchość okolic intymnych, po ich umyciu zawsze aplikuj trochę żelu nawilżającego. Unikaj długiego siedzenia w obcisłych spodniach, u kobiet wrażliwych sprzyja to bowiem przegrzaniu i podrażnieniom nabłonka.
Nie lekceważ diagnozy. Zmiany w obrębie nabłonka są zawsze powodem do szczególnej czujności, niekiedy bowiem w miejscach utworzenia się białawych plam dochodzi do rozwoju nowotworu. Gdy leczenie farmakologiczne nie daje efektu, należy zgłosić się na zabieg pobrania tkanek do badań histopatologicznych.
W przypadku stwierdzenia w pobranym materiale zmian przednowotworowych zalecane są zabiegi laserowe (fotodynamiczne), prowadzone w ośrodkach onkologicznych (konieczne jest skierowanie od ginekologa i dokumentacja medyczna). Laser niszczy nieprawidłową tkankę i działa przeciwzapalnie.