Lipa: Najlepsza na problemy trawienne, bezsenność i przeziębienie
Właściwości zdrowotne lipy trudno przecenić. Należy do grona bardzo skutecznych i w pełni naturalnych leków. Pomoże złagodzić stany zapalne górnych dróg oddechowych i towarzyszące im dolegliwości, takie jak kaszel, ból gardła czy chrypka. Lipa okazuje się także bardzo pomocna w walce problemami trawiennymi, wykazuje zdolności relaksujące i koi skołatane nerwy. Sporządzane na jej bazie preparaty mogą być także stosowane zewnętrznie i przynieść ulgę w stanach zapalnych skóry. Przyjrzyjmy się lipie bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.
Śmiało można stwierdzić, że lipa należy do grona najpopularniejszych, a przy tym w pełni naturalnych, leków na przeziębienie i nie tylko. Jej właściwości zdrowotne medycyna wykorzystuje od wieków. Zawarte w kwiatostanach lipy flawonoidy, fitosterole, garbniki, śluzy, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminy C i PP chronią nas przed niekorzystnym wpływem środowiska, niwelują stany zapalne górnych dróg oddechowych, łagodzą dolegliwości towarzyszące przeziębieniu, wzmacniają odporność oraz eliminują problemy trawienne.
Lipa na przeziębienie
Nasze babki sięgały po lipę, by skutecznie zwalczyć przeziębienie czy grypę i miały rację. Sporządzany na jej bazie napar pomoże zniwelować stany zapalne dróg oddechowych i szybko złagodzić kaszel, ból gardła czy chrypkę. Lipa wykazuje też właściwości napotne, dlatego jest szczególnie polecana - w postaci naparu - w przypadku gorączki towarzyszącej m.in. anginie, grypie i zapaleniu oskrzeli. Jednocześnie warto dodać, że działa przy tym moczopędnie, dlatego poza naparem należy dostarczać organizmowi także innych płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.
Napar z lipy bardzo dobroczynnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i stymuluje przepływ żółci do dwunastnicy. Przynosi ulgę osobom zmagającym się z zaburzeniami trawiennymi oraz metabolicznymi. Podaje się go między innymi przy wzdęciach, zaparciach czy niestrawności.
Jak przygotować leczniczy napar z lipy?
Dwie łyżeczki wysuszonych kwiatostanów wsyp do kubka i zalej wrzącą wodą. Przykryj i odstaw na piętnaście minut, a następnie przecedź i porządnie odciśnij zawartość sitka. Pij trzy razy dziennie. Napar można wzbogacić miodem, sokiem z czarnego bzu lub sokiem malinowym. Pamiętaj tylko, by ich nie dodawać do gorącego płynu, bo w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza stracą swoje dobroczynne właściwości.
Nie od dziś wiadomo, że niektóre drzewa i krzewy wykazują właściwości lecznicze. Wydzielają substancje o silnym działaniu bakteriobójczym, przeciwgrzybiczym i jonizującym powietrze, dzięki czemu mają bardzo korzystny wpływ na nasze drogi oddechowe i poprawiają nasze samopoczucie.
Lipa jest drzewem, które stymuluje pracę układów oddechowego i krążenia oraz znosi zmęczenie.c
Lipa ma bardzo dobroczynny wpływ na naszą skórę. Doskonale ją regeneruje, uelastycznia; usuwa też przebarwienia i rozjaśnia piegi. W celach pielęgnacyjnych napar z lipy należy stosować zewnętrznie, w formie okładów, płukanek oraz leczniczych kąpieli - zwłaszcza przy podrażnionej i swędzącej skórze.
Lipa najlepsza na bezsenność
Lipa wykazuje działanie relaksujące uspokajające. Jest stosowana w przypadku nadmiernej pobudliwości nerwowej i bezsenności. Aby wykorzystać zdolności lipy, najlepiej zrobić sobie kąpiel z jej dodatkiem. W tym celu należy przygotować wywar ze 100 g lipy zalanych 2 litrami wrzącej wody. Gotowy preparat należy odstawić na trzydzieści minut, a następnie
wlać do wanny napełnionej wodą. Kąpiel można uprzyjemnić, dodając do naparu suszoną lawendę lub wlewając bezpośrednio do wanny naturalny olejek lawendowy.
Lipa na dobre samopoczucie i krążenie
Lipa jest wykorzystywana w sylwoterapii (drzewolecznictwie). Wydziela substancje o silnym działaniu bakteriobójczym, przeciwgrzybiczym i jonizującym powietrze, dzięki czemu poprawia nasze samopoczucie, stymuluje pracę układu oddechowego oraz układu krążenia i niweluje zmęczenie. Aby czerpać moc płynącą z drzew, należy regularnie przebywać w ich pobliżu albo po prostu się do nich przytulić.