Liść laurowy: Czy wiesz o nim wszystko? Do czego można go wykorzystać?
Z pozoru może się wydawać, że liść laurowy jest tylko przyprawą, którą używa się do zup i rozmaitych dań. Jest to jednak roślina, która skrywa wiele tajemnic i wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Liść laurowy oczyszcza organizm z toksyn, pomaga w walce z trądzikiem i niweluje bólowe dolegliwości stawów. Ponadto wspiera trawienie i odpowiednią pracę wątroby. Przyda się także podczas domowych porządków. Poznaj nietypowe zastosowania liścia laurowego.
Nazywany jest również liściem bobkowym i wawrzynem szlachetnym. Wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego. Ma gorzkawo-korzenny smak i zapach. Liść laurowy często służy jako przyprawa do zup, sosów oraz przetworów. Nikt nie wyobraża sobie tradycyjnego rosołu lub bigosu bez dodatku tej popularnej przyprawy.
Są osoby, które decydują się na uprawę tej rośliny w domu. Drzewko laurowe jest bardzo delikatną rośliną, nieodporną na zimno i wymaga troskliwej opieki ze strony właściciela. Doniczka powinna stać w ciepłym i suchym miejscu z dostępem do światła. Ziemia do uprawy tej rośliny powinna być o lekko zasadowym odczynie. Częstotliwość podlewania w dużej mierze zależy od pory roku oraz wilgoci powietrza w pomieszczeniu. W okresie wiosenno-jesiennym powinno podlewać się roślinę co trzeci dzień. W zimie wystarczy raz na pięć dni. Wawrzyn dość szybko się rozrasta, dlatego warto zadbać o przesadzenie go do większej doniczki mniej więcej co dwa lata.
Roślina ta bardzo często znajduje swoje zastosowanie w medycynie naturalnej. Liście laurowe mają dużo właściwości zdrowotnych i mogą pomóc w łagodzeniu objawów różnego rodzaju przypadłości chorobowych. W jakich przypadkach są najbardziej skuteczne?
Liść laurowy bardzo korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, dzięki czemu poprawia trawienie i wspiera pracę wątroby. Dodatkowo pomaga niwelować zatrucia, niestrawność i wrzody żołądka. Dzięki temu, że przyprawa ta ma właściwości moczopędne, jest bardzo przydatna w procesie odchudzania.
Ponieważ liść laurowy pomaga oczyścić organizm z toksyn, stanowi naturalny sposób na nawracające stany zapalne stawów oraz bóle kości. Te objawy występują u osób cierpiących m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoporozę. Wawrzyn można używać w postaci okładów, nalewki do wcierania czy wywaru.
Liść laurowy pomaga w regulacji odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Znacząco też poprawia profil lipidowy u osób cierpiących na cukrzycę typu II poprzez redukcję niepożądanego cholesterolu LDL i poziomu trójglicerydów.
Liść laurowy ma m.in. właściwości antyoksydacyjne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne oraz poprawia ukrwienie skóry. Warto sprawdzić jego moc w walce z łupieżem czy problemami z trądzikiem. Ponadto doskonale nawilża i wygładza cerę.
Laur jest świetnym kosmetykiem, który zwalcza łupież, zmniejsza wypadanie włosów oraz wzmacnia ich cebulki. Wystarczy stosować wcierkę do włosów oraz płukankę, aby pobudzić cebulki do działania. Ponadto dzięki tym zabiegom usprawnisz pracę mieszków włosowych, które również odpowiadają za prawidłowy wzrost kosmyków.
Sam olej laurowy poleca się szczególnie osobom z cerą tłustą i skłonną do wyprysków. Dzięki niemu możliwe jest regulowanie wydzielania sebum oraz pozbycie się świecącej cery. Olej najlepiej nakładać punktowo lub w tzw. strefie T. Ma on ciemnozieloną barwę i lekką konsystencję, przez co bardzo szybko wchłania się w skórę. Należy jednak unikać nakładania oleju z liści laurowych w okolicach oczu i ust, ponieważ ma gorzki smak i intensywny zapach.
Ostroga piętowa to uciążliwa i uprzykrzająca życie dolegliwość. Zazwyczaj pojawia się na podeszwowej powierzchni części piętowej. Często osobom chorym towarzyszy ból tej części stopy. Na tę przypadłość skuteczny może okazać się wywar z liści laurowych, którego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe pomoże w walce z tą dolegliwością. Wywar należy pić przez okres trzech dni, małymi porcjami.
Ta roślina świetnie nadaje się do prania. Liść laurowy idealnie sprawdzi się w przypadku zafarbowanych ubrań. Wystarczy zaledwie kilka listków, a ciuchy odzyskają swój dawny kolor! Jeśli zafarbowana jest większa część odzieży, warto przygotować specjalny wywar. Przygotuj garść liści laurowych i zalej wodą, a następnie gotuj przez 15 minut. Do wywaru włóż zafarbowane ubrania i mocz kilka godzin, a potem wypierz w pralce. W ten sposób pozbędziesz się uporczywych plam. Jeśli plamy są szczególnie ciężkie do wywabienia, dodaj do wywaru dwie łyżeczki sody oczyszczonej i dokładnie wymieszaj, pozostaw na kilka godzin, a następnie wypierz.
Bez wątpienia należy przyznać, że liście laurowe mają wiele zalet. O niektórych z nich mówi się bardzo mało lub wcale. Uprawa wawrzynu nie jest trudna, a może sprawić, że przyniesie nam wiele pożytku.
Zobacz także:
Krioterapia. Leczenie zimnem dobre nie tylko dla stawów
Niepokojące, co robi z ciałem. Odstaw już teraz