Reklama

Liść laurowy: Właściwości i zastosowania

Liść laurowy przede wszystkim ma szerokie zastosowania kulinarne – jest aromatycznym dodatkiem, który wzbogaci smak zup, sosów oraz dań mięsnych. Poza tym posiada również szereg zastosowań poza kuchnią – można z niego przyrządzić domowe specyfiki na wszelkie zdrowotne dolegliwości. Co zawiera, że zyskał taką popularność? O tym przeczytasz w artykule.

Czym jest liść laurowy?

Liście laurowe to wysuszone liście wawrzynu szlachetnego. Ta wiecznie zielona roślina w naturalnym środowisku występuje na terenach basenu Morza Śródziemnego. W Polsce jest ona bardzo dobrze znana i na dobre zadomowiła się jako przyprawa do różnych potraw. Poza tym wawrzyn odznaczył się na trwale w kulturze: według mitologii greckiej był boskim drzewem Apolla – z niego tworzono wieńce dla zwycięzców olimpijskich, poetów oraz władców. Wierzono również w magiczną moc krzewu – stąd często służył jako talizman, który chronił przed chorobami. W kulturze chrześcijańskiej przyjął się natomiast jako symbol zwycięstwa oraz życia wiecznego. Dodatkowo był wykorzystywany w medycynie naturalnej do leczenia wielu schorzeń.

Reklama

Co zawiera w sobie liść laurowy?

Udowodniono, że liście laurowe mają szereg zdrowotnych zastosowań. Mogą stanowić remedium na popularne dolegliwości – wszystko dzięki zawartym w nich składnikach. Roślina zawiera w sobie witaminy (A i C), kwas foliowy, pierwiastki (potas, wapń, mangan, żelazo, cynk, miedź, magnez, selen) i inne substancje (cyneol, geraniol, terpen) – stąd może być wykorzystywana do produkcji olejków eterycznych.

Zdrowotne zastosowania liścia laurowego

Wawrzyn szlachetny dzięki swojemu składowi ma zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Dowiedziono, że reguluje trawienie i stymuluje pracę wątroby. Ponadto jako składnik wywarów działa napotnie, oczyszczająco, moczopędnie oraz regulująco. Ważne jest to, że podczas stosowania domowych specyfików na jego bazie powinno się zachować ostrożność: spożywanie go w nadmiernej ilości może być trujące dla organizmu. Napary i wywary należy stosować nie dłużej niż kilka dni (od 3 do 5), a w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub pojawienia się niepokojących objawów, powinno się skontaktować z lekarzem. Ponadto ze względów bezpieczeństwa kobietom w ciąży, dzieciom i osobom starszym nie zaleca się samodzielnego stosowania liści laurowych.

Na jakie dolegliwości pomoże liść laurowy?

Stosowany wewnętrznie napar albo wywar z liści laurowych działa oczyszczająco i przynosi ulgę podczas zatruć i bólów żołądka. Ponadto sprawdzi się jako specyfik przy infekcjach dróg oddechowych i przeziębieniach. Dodatkowo stanowi remedium na zwyrodnienia stawów, przynosi ulgę w reumatyzmie. Polecany jest również do płukania ust – problemy z dziąsłami szybko znikną.

Inne zdrowotne zastosowania liści laurowych

Na bazie liści laurowych pozyskuje się olejek eteryczny, który może być wykorzystywany w aromaterapii. Dodatkowo smarowanie nim pomoże na wszelkie problemy skórne – zniweluje niedoskonałości i pomoże pozbyć się trądziku. Specyfik dodatkowo nadaje się do walki z bólami stawów i artretyzmu – wystarczy posmarować bolące miejsca, by poczuć ulgę. Ponadto pomoże w leczeniu trudno gojących się ran. Stosowanie płukanki na głowie sprawi, że łupież zniknie, a włosy będą odżywione i zwiększy się ich objętość.

Dodatkowe zastosowania liści laurowych

Składniki w nich zawarte mogą być również wykorzystane w inny, niecodzienny sposób. Sprawdzą się jako środek przeciwko insektom, które nieproszone wlatują do domu: wystarczy spalić w popielniczce liść laurowy, a jego zapach rozniesie się po całym pomieszczeniu. Zawarte w nich olejki eteryczne wpływają na lepsze samopoczucie i zmniejszają podatność na stres. Dodatkowo liście laurowe mogą być wykorzystane jako środek wybielający – dodanie do prania sproszkowanych liści laurowych i sody oczyszczonej sprawi, że zafarbowane ubrania odzyskają swój dawny blask.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy