Lody nie tylko dla ochłody
Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na temat popularnego przysmaku.
Lody wzmacniają kości? Tak.
Dotyczy to lodów na bazie mleka, jogurtowych, śmietankowych. Zawierają wapń, który jest niezbędny dla dobrej kondycji kości. Pucharek mlecznych lodów na deser może być jedną z trzech zalecanych porcji nabiału dziennie.
Jedzone w upały powodują anginę? Nie.
Krótkotrwałe ochłodzenie gardła nie osłabia jego błony śluzowej, chroniącej przed atakiem bakterii. Dlatego po lodach nie zachorujemy na anginę. Jeśli się ona zdarzy, to winne będzie ogólne osłabienie organizmu i np. zmoknięcie w letni dzień.
Mogą pomóc po zabiegach w gardle? Tak.
Niska temperatura lodów sprawia, że obkurczają się naczynia krwionośne w gardle. A to powoduje jego mniejsze przekrwienie i obrzęk, a także zmniejsza ból. Dlatego kiedyś jednym z zaleceń było jedzenie lodów po usunięciu migdałków. Dziś mamy doskonałe leki, które pomagają po zabiegu, ale porcja lodów też nie zaszkodzi, a może sprawić przyjemność.
Lody odchudzają? Nie.
Same nie są zbyt kaloryczne, np. 2 gałki mlecznych to ok. 150 kcal - tyle co w 2 średnich jabłkach. Ale z dodatkami, np. bakaliami, bitą śmietaną czy bakaliami, ich wartość energetyczna wzrasta nawet dwukrotnie. Twierdzenie, że lody odchudzają, bo zmuszają organizm do większej pracy, żeby ogrzał się od środka, to mit. Dostarczą zawsze więcej energii niż organizm zużyje na ich strawienie.