Reklama

Lubczyk: Redukuje tkankę tłuszczową i poprawia libido

Nie bez przyczyny lubczyk lekarski nazywany jest "magiczną rośliną". Kiedyś wierzono, że potrafi skutecznie zwiększać potencję, witalność i libido. Ile w tych stwierdzeniach legendy, a ile prawdy dziś trudno orzec. Pewne jest jednak to, że działa przeciwzakrzepowo, wykrztuśnie i moczopędnie, dzięki czemu skutecznie wspiera leczenie dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego. Ponadto - za sprawą zawartych w nim fitosteroli - wyjątkowo dobroczynnie wpływa na nasze serce, zapobiegając powstawaniu miażdżycy. Przynosi też ulgę wszystkim udręczonym pracą, nadmiernym stresem i poszukującym motywacji. Przyjrzyjmy się lubczykowi bliżej, bo naprawdę warto.

Lubczyk wyglądem przypomina seler

Pochodzący z Iranu i Afganistanu lubczyk wyglądem, ale i zapachem najbardziej przypomina seler i z nim też najczęściej jest mylony. Lecznicze właściwości wykazuje korzeń, z kolei po liście chętnie sięgają miłośnicy gotowania. Mało kto wyobraża sobie rosół pozbawiony charakterystycznej, intensywnej, lekko gorzkawej w smaku przyprawy. Wyciąg z lubczyku to także podstawowy składnik niezwykle popularnej przyprawy do zup w płynie.

Dlaczego lubczyk leczy?

Medycyna ludowa doceniła zdrowotne właściwości lubczyku już wieki temu. Dzięki zawartym w nim kumarynom, kwasom roślinnym, polifenolom i fitosterolom wykazuje zdolności lecznicze. Praktyka pokazała, że wspomaga między innymi leczenie nerek, oraz dróg moczowych, zapobiega wrzodom, a za sprawą fitosteroli znajduje zastosowanie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej.

Reklama

Lubczyk a odchudzanie

Lubczyk wyjątkowo dobroczynnie wpływa też na nasz układ pokarmowy. Nie tylko przyspiesza przyswajanie pokarmów i usprawnia metabolizm, ale jednocześnie zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach i łagodzi wzdęcia. Co więcej, redukując tkankę tłuszczową, skutecznie wspomaga odchudzanie.

Lubczyk a popęd seksualny

Owiane legendą zdolności lubczyku do zwiększania popędu płciowego wiążą się z zawartymi w nim olejkami eterycznymi. Te ostatnie istotnie poprawiają ukrwienie narządów płciowych. Co do tego, że zagwarantują wierność partnera, o czym mowa w przekazach ludowych, pewności nie ma, ale faktem jest, że mogą mieć wpływ na jakość pożycia seksualnego.

Lubczyk a kulinaria

Nie bez przyczyny po lubczyk wyjątkowo chętnie sięgają miłośnicy gotowania. Doskonale wzbogaca smak zup, w tym zwłaszcza rosołu, oraz potraw mięsnych i rybnych, jak i rozmaitych sosów, sałatek, masełek czy twarożków. Co ciekawe, wykorzystywany jest nawet do wypieku chleba.

Przepis na napar z lubczyku

Łyżkę rozdrobnionego korzenia zalej szklanką wrzącej wody. Parz pod przykryciem przez 15 minut. Następnie odcedź. Najlepsze efekty można uzyskać pijąc napar trzy razy dziennie.

Lubczyk: Przeciwwskazania

Stosowanie lubczyku może spowodować efekty uboczne u kobiet w ciąży, matek karmiących oraz osób zmagających się z chorobami serca lub nerek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lubczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy