Reklama

Łuszczyca - prawda i mity

Łuszczyca to choroba wokół której narosło wiele mitów. Choć występuje częściej, niż się sądzi nadal większość z nas niewiele o niej wie, stąd niepotrzebne lęki i uprzedzenia.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić w żaden sposób, ani korzystając z tych samych sztućców, przyborów toaletowych i innych przedmiotów, co chory, ani dotykając go. Unikanie kontaktów czy dotyku dodatkowo stygmatyzuje chorych i świadczy o niewiedzy. Tak naprawdę kontakt z pacjentami jest w 100 proc. bezpieczny.

Łuszczyca jest chorobą dziedziczną?

Tak, ale nie oznacza to, że potomstwo osoby chorej z całą pewnością również na tę chorobę zapadnie. Dziecko osoby chorującej ma ok. 25 proc. szans na odziedziczenie choroby. Odwracając tę proporcję - większość dzieci pacjentów jest zupełnie zdrowa.

Reklama

Ryzyko wystąpienie choroby u dzieci rośnie, gdy oboje rodzice są nią dotknięci. Wówczas szansa, że dziecko odziedziczy chorobę równa się ok. 60 proc.

Co to oznacza, że łuszczyca jest chorobą dietozależną?

Niektóre produkty spożywcze służą poprawie stanu klinicznego osoby z łuszczycą, inne wręcz szkodzą. Do produktów i substancji szkodliwych zalicza się m.in.:

- alkohol (nadużywanie alkoholu wiąże się z zaostrzeniem choroby),

- nikotynę (im więcej papierosów wypala pacjent, tym gorzej, dodatkowo, palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania),

- czerwone mięso,

- nabiał,

- cukier i słodycze.

Konsekwentna eliminacja wyżej wymienionych produktów i substancji zwykle przyczynia się do poprawy stanu skóry. Produkty zalecane to m.in.:

- świeżo wyciskane soki warzywne,

- surowe warzywa,

- woda mineralna lub przefiltrowana (osiem-dziewięć szklanek dziennie),

- chude mięso dobrej jakości (cielęcina, jagnięcina),

- tłuste ryby,

- naturalne oleje,

- produkty zbożowe,

- orzechy.

Gdzie zwykle pojawiają się pierwsze zmiany?

Jest to kwestia dość indywidualna, ale w przypadku łuszczycy pospolitej (na tę choruje większość pacjentów) zmiany najczęściej pojawiają się najpierw na łokciach, niekiedy na plecach. Zwykle zaczyna się od pojedynczej różowo-czerwonawej plamki pokrytej jasną "łuską", później zmian przybywa, niekiedy zlewają się.

Jakie są inne, pozagenetyczne czynniki ryzyka?

Wymienione już używki, plus kofeina, w literaturze przedmiotu i wyznaniach samych pacjentów pojawia się często czynnik stresu - pierwsze zmiany mogą pojawić się w następstwie stresujących wydarzeń życiowych. Nie bez znaczenia się zbagatelizowane, nieleczone lub niedoleczone infekcje, istniejące stany zapalne w organizmie, także próchnica i problemy z dziąsłami. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: łuszczyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy