Majeranek: Zastąpi sól, poprawi trawienie i pomoże schudnąć
Kuszący aromatem majeranek zyskał uznanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie naturalnej. Od wieków wiadomo, że pomoże nam pokonać rozmaite dolegliwości żołądkowe czy kamienie nerkowe, wyleczy katar czy kaszel i wzmocni serce. Ponadto dobroczynnie wpłynie na trawienie, trzeźwość umysłu, wzmocni popęd płciowy i w pełni naturalnie przyspieszy odchudzanie. Dodać też warto, że śmiało może zastąpić sól. A to tylko niektóre z mniej lub bardziej znanych walorów majeranku. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto po niego sięgać.
Dobroczynne właściwości majeranku wykorzystywane są już od wieków. Starożytni Grecy uznawali go nie tylko za lek na katar i remedium na jad skorpionów, ale także za niezawodny afrodyzjak i kosmetyk. Przyprawiali nim potrawy czy wino i dodawali do preparatów pielęgnujących skórę. Ale po kolei.
Zacznijmy od tego, że w majeranku znajdziemy wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy i składniki mineralne. Dostarczy nam solidnej porcji witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy A, witaminy E oraz witamin K. Jeśli chodzi o minerały lista jest równie imponująca. Zawiera bogate pokłady wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu i cynku. Dodać też warto, że majeranek to dobre źródło jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Majeranek: Niezawodny sposób na katar
Majeranek nie od dziś uchodzi za remedium na uporczywy katar. Jego przeciwzapalne właściwości pozwalają niwelować nieżyty i infekcje. Najlepiej stosować go w formie maści. Ta ostatnia jest banalna w wykonaniu. Wystarczy zmieszać w równych proporcjach suszony majeranek i maść ochronną z witaminą A. Składniki muszą się starannie połączyć, dlatego aplikacja możliwa jest dopiero po minimum dwóch godzinach. Wystarczy po prostu posmarować preparatem płatki nosa.
Równie pomocne - zarówno w przypadku kataru, jak i zapalenia zatok - mogą okazać się majerankowe inhalacje. Ziele należy umieścić w misce i zalać wrzącą wodą, a następnie wdychać lecznicze opary.
Majeranek wykazuje wykrztuśne zdolności, dlatego przyrządzane na jego bazie płukanki czy napary to niezawodna metoda na uporczywy kaszel. Wystarczy zalać łyżkę suszonego ziela szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez co najmniej piętnaście minut. Następnie napar należy odcedzić i dodać do niego miodu do smaku. Zalecana dawka to dwie-trzy szklanki dziennie. Na efekty kuracji nie trzeba będzie długo czekać.
Majeranek na problemy trawienne
Często męczą cię dolegliwości trawienne, bóle brzucha czy biegunki? Ulgę przyniesie ci znany znany ze swoich rozkurczowych właściwości majeranek. Jak to możliwe? Naturalnie stymuluje pracę układu pokarmowego i trawiennego, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych.
Majeranek a odchudzanie
Majeranek jest szczególnie zalecany osobom dbającym o sylwetkę i pragnącym zgubić nadprogramowe kilogramy. Poza tym, że wspomaga działanie układu pokarmowego i trawiennego oraz stymuluje produkcję soków żołądkowych, to w dodatku wspomaga efektywność procesów metabolicznych. A to bezpośrednio przekłada się na naszą "linię".
Majeranek zyskał, rzecz jasna, szerokie uznanie u kucharzy. Doskonale wzmacnia i podkreśla smak duszonej i pieczonej baraniny czy wieprzowiny oraz zupy fasolowej i grochowej. To także niezastąpiony dodatek do flaczków. Z ciekawostek dodać warto, że majeranek może śmiało zastąpić sól czy oregano.
Majerankowy olejek na komary i nie tylko
Lecznicze właściwości wykazuje także pozyskiwany z majeranku olejek. Dowiedziono, że skutecznie eliminuje bakterie, stany zapalne i działa przeciwtrądzikowo. Stosuje się go też w aromaterapii i jako dodatek do inhalacji czy masaży. Dodać też warto, że skutecznie przepędzie z naszych domów uciążliwe owady, takie jak na przykład komary.