Reklama

Reklama

Marzną mi palce

Jeżeli twoje dłonie są zimne, może to być oznaką problemów z układem krążenia albo pokarmowym.

Gdy dłonie są ciągle lodowate, idź do lekarza, bo może być to objaw choroby.

Zespół Raynauda

To stan, w którym zwężają się naczynia krwionośne w palcach. Stają się one białe, potem niebieskie, gdy krew zupełnie do nich nie dopływa. Zmieniają kolor na czerwony, gdy krążenie wraca. Przyczyny są nieznane.

Rada: Zwykle to tylko stan kłopotliwy. Nie denerwuj się, ciepło się ubieraj, noś rękawiczki.

Niedokrwistość

Przyczyna to niedobór czerwonych krwinek lub hemoglobiny. Czujemy się zmęczeni, mamy bóle, zawroty głowy, duszności i bladą skórę. Powodem może być niedobór żelaza.

Reklama

Rada: konieczna jest dieta bogata w żelazo. Najbardziej przyswajalne jest to z produktów zwierzęcych: mięsa wieprzowego, wołowego, szczególnie wątróbki. Jedz też warzywa strączkowe: groch, soję, białą fasolę. Ważne są warzywa i owoce bogate w witaminę C (natka, cytrusy, papryka, porzeczki), która zwiększa przyswajanie żelaza.

Brak witaminy B12

Bierze ona udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Jej niedobór może prowadzić do zmniejszenia ich ilości i niedokrwistości. Jest częsty nie tylko u osób na diecie wegetariańskiej, wegańskiej i po 50 r. ż., które mogą stracić zdolność do wchłaniania tej witaminy z pożywienia. Zdarza się też przy zaburzeniach układu pokarmowego.

Rada: Jeśli z badań krwi zleconych przez lekarza wynika, że mamy niedobór witaminy B12, oprócz przepisanych przez niego leków, trzeba zmienić dietę na taką, która będzie ją uzupełniać. Najwięcej jest jej w wątróbce wołowej i drobiowej. Zawierają ją też produkty pochodzenia zwierzęcego: nerki, serce, ryby, jajka, sery.

Niskie ciśnienie

Powodują je skłonności genetyczne, odwodnienie, znaczna utrata krwi, a także zażywanie niektórych preparatów. Rada: Jeśli masz zawroty głowy, zaburzenia widzenia, mdłości, czujesz się zmęczona, osłabiona, idź do lekarza. Pij około 3 litrów płynów dziennie i nie ograniczaj soli. Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna też sprzyja regulacji ciśnienia krwi.

Stres i niepokój

Twoje ciało przechodzi wtedy w tryb "walki lub ucieczki", rośnie ilość adrenaliny i naczynia krwionośne zaciskają się.

Rada: Możesz stosować zioła. Werbena rozluźnia mięśnie i uspokaja układ nerwowy. Bukwica zwyczajna zmniejsza nerwowość, niepokój, histerię. Wiąz śliski, oprócz właściwości uspokajających, ma mnóstwo witamin i mikroelementów.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***Chwila dla Ciebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy