Masaż sposobem na ból
Coraz częściej skarżymy się na bóle mięśniowo-szkieletowe, których leczenie kojarzy się z uciążliwą rehabilitacją. Jednak nie każde panaceum na ból musi być nieprzyjemne. Dobrym przykładem jest masaż.
- Kojący dotyk masażu to nie tylko przyjemność. Jest to przede wszystkim doskonałe narzędzie w walce z dolegliwościami spowodowanymi napięciem mięśniowym i stresem - zapewnia Władysław Fedejko, specjalista w zakresie urządzeń do masażu i relaksacji HoMedics Te słowa potwierdzają badania amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie. W badaniach z 2003 roku udowodniono, że masaż jest jedną z najskuteczniejszych, niekonwencjonalnych technik w leczenia bólów, szczególnie okolic pleców.
- Masaż ma na celu zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i uzyskanie pełnego odprężenia - informuje Piotr Sikorski, specjalista w dziedzinie masażu, chiropraktyk. Masaż relaksacyjny działa pozytywnie na układ nerwowy likwidując negatywne skutki stresu oraz pobudza układ limfatyczny oczyszczając organizm z toksyn. Przede wszystkim jednak pozytywnie wpływa na psychikę oraz równowagę energetyczną organizmu. - Możemy wykonać go w gabinecie odnowy biologicznej, korzystając z usług specjalisty, lub cieszyć się nim w domowym zaciszu używając wysokiej jakości urządzeń masujących typu masażery i maty - dodaje Władysław Fedejko. Jest wiele technik i rodzajów masażu relaksacyjnego, warto więc przyjrzeć się ich działaniom by móc wybrać odpowiedni dla siebie.
Zwany także masażem szwedzkim to najpopularniejsza forma masażu. Przede wszystkim usuwa dokuczliwe napięcia mięśni. Regularnie stosowany polepsza samopoczucie, zwiększa dopływ krwi do tkanek oraz wyraźnie zmniejsza odczuwane napięcie w okolicach kręgosłupa, pleców i karku. Można wykonać go również samemu, używając specjalnej maty masującej (model QRM). Ten rodzaj masażu przeznaczony jest dla osób trwale przemęczonych, które odczuwają bóle mięśniowe oraz cierpią np. na bezsenność.
Masaż Shiatsu to japońska sztuka ucisku. Pobudza i reguluje naturalną, wewnętrzną energię organizmu oczyszczając go z niepotrzebnych toksyn i złogów. Zapewnia to sprawność całego organizmu i zwiększa odporność na choroby. Przede wszystkim jednak skutecznie poprawia naszą kondycję psychiczną, dlatego przeznaczony jest dla osób żyjących w stałym napięciu i zestresowanych. Aby skorzystać z dobrodziejstw tego masażu w domowym zaciszu można zakupić masażer Shiatsu lub odwiedzić gabinet licencjonowanego fizjoterapeuty.
Łączy w sobie pozytywne działanie m.in. akupresury, termoterapii i masażu klasycznego. Wykonuje się go przy pomocy rozgrzanych, bazaltowych kamieni. Można je zakupić w specjalistycznych sklepach, jednak by dobrze wykorzystać ich właściwości trzeba przejść odpowiedni instruktaż. Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami ma podobne działanie jak kąpiel termalna, uspokaja i odpręża. Przeznaczony jest dla osób zmęczonych i osłabionych.
Nie przypomina w niczym tradycyjnych masaży klasycznych, ponieważ masowana osoba przyjmuje w trakcie zabiegu wiele różnych pozycji właściwych dla jogi. Z tego względu ta technika nazywana jest "jogą dla leniwych" i powinna być wykonywana z instruktorem. Rozciągane mięśnie rozluźniają się, poprawia się sprawność ruchowa i odblokowuje się przepływ energii w organizmie. Zalecany jest dla ludzi z zaburzeniami funkcji stawów. Dla uzyskania najkorzystniejszego efektu masaż bywa łączony z leczniczymi metodami terapeutycznymi.
Masaż relaksacyjny w skuteczny i sprawdzony sposób wpływa na eliminacje szkodliwych złogów w organizmie. Regularnie stosowany pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie na długi czas.