Reklama

Maść cynkowa: Rodzaje i jej rozliczne zastosowania

Znana już w starożytnym Egipcie i uznawana za remedium na drobne dolegliwości skórne. Poza tym jest tania i powszechnie dostępna w aptekach – każdy powinien mieć ją w swoim domu. Stosowana zewnętrznie nie wchłania się, dlatego jest całkowicie bezpieczna. Mowa o maści cynkowej, której dobroczynne działanie przysporzyło jej wielu zwolenników. Dlaczego jest taka popularna? Na jakie dolegliwości pomaga? Co ma w swoim składzie? O tym dowiesz się z artykułu.

Co znajduje się w maści cynkowej?

Substancją odpowiedzialną za działanie maści jest tlenek cynku, który występuje w postaci białego, bezwonnego proszku. Jest nierozpuszczalny, ale jego stosowanie połączone jest ze środkami, dzięki którym można nanieść go punktowo i po odparowaniu dodatku tworzy ochronną powłokę na powierzchni skóry. Prócz maści z dodatkiem tlenku w aptece można też kupić pastę cynkową, która w swoim składzie ma jego dwukrotnie większe stężenie. Z racji swojego kryjącego działania jest składnikiem zasypek, kremów, oraz preparatów chroniących przed promieniowaniem UV.

Reklama

Zastosowanie maści cynkowej

Maść cynkowa ma właściwości antybakteryjne, wysuszające, ściągające oraz przeciwzapalne. Jest lekiem na dolegliwości skórne takie jak trądzik, otarcia oraz stany zapalne. Maść stosuje się miejscowo, na zmienioną chorobowo skórę, przy czym nie należy jej nanosić na otwarte rany i te, z których sączy się płyn. Ważne jest, aby nie smarować jej na zdrowej skórze, gdyż może wywoływać podrażnienia. Często można usłyszeć, że maść cynkowa pomoże na zapalenie skóry niemowląt, ale z racji bardzo delikatnej dziecięcej cery, takie zastosowanie należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Jeśli w obrębie ust pojawiła się opryszczka albo zajady, to można nanieść na nie delikatną powłokę z maści.

Zastosowanie pasty cynkowa

Pasta cynkowa posiada dwa razy więcej cynku niż maść. Ma zwartą konsystencję, którą ciężko się rozsmarowuje, dlatego można ją stosować wyłącznie punktowo na chorą skórę. Stanowi specyfik, który świetnie sprawdzi się w przypadku trądziku. Pastę powinno stosować się na noc, ponieważ po zaschnięciu zostawia białą powłokę. Stosowana na skórę powoduje, że efekt widać już po kilku godzinach – niedoskonałości są mniej widoczne.

Przeciwwskazania

Każdy specyfik powinien być użyty po wcześniejszym przeczytaniu ulotki dołączonej przez producenta. Preparatów z dodatkiem cynku nie mogą stosować osoby, które są uczulone na jakikolwiek składnik leku. Poza tym bezwzględnie nie wolno smarować nimi skóry bardzo mocno podrażnionej oraz nakładać na otwarte rany i te, z których sączy się płyn. Maść cynkowa może być stosowana w przypadku niemowląt, ale tylko pod okiem lekarza, a większe stężenie pierwiastka w paście albo sam tlenek w ogóle nie jest przeznaczony dla najmłodszych.

Należy zachować szczególną ostrożność, kiedy stosuje się preparaty, które w swoim składzie mają dodatkowo kwas salicylowy. Nie powinno się ich łączyć z innymi specyfikami, gdyż może to wywołać reakcję, której skutkiem są bardzo mocne podrażnienia. Dodatkowo należy omijać skórę pokrytą włosami.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy