Reklama

Maść końska: Naturalne remedium na ból mięśni i stawów oraz siniaki i żylaki

Gdy atakuje uporczywy ból stawów, migrena, dolegliwości kręgosłupa bądź artretyzm, wielu ratunku szuka w sprawdzonych preparatach skrzętnie przetestowanych przez nasze babcie i dziadków. Jednym z nich jest maść końska, której receptura oparta jest na naturalnych składnikach. Przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości zawdzięcza m.in. kamforze, kasztanowcowi i arnice. Dlaczego maść końską zawsze warto mieć w domu i wykorzystać nie tylko w walce z bólem, ale i z żylakami, siniakami i pajączkami na skórze?

Jak działa maść końska?

Określenie "maść końska" doskonale oddaje jej pierwotne przeznaczenie. Kiedyś wcierano ją w obolałe mięśnie zwierząt, które wraz z ludźmi pracowały na roli i w transporcie. Kuracja przynosiła bardzo dobre rezultaty, dlatego też wkrótce naturalny preparat znalazł szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, a konkretnie w łagodzeniu bólu mięśni i stawów mających rozmaite podłoże. W zależności od składu maść końska - poza podstawowym walorem - czyli zdolnościami przeciwbólowymi - posiada właściwości rozgrzewające bądź ochładzające. Ale po kolei.


Reklama

Co zawiera maść końska?

Sekret działania maści końskiej tkwi w jej składzie. Fundament stanowią: kamfora, która stymuluje krążenie i wykazuje działanie przeciwzapalne; kasztanowiec zwyczajny, który poprawia kondycję naczyń krwionośnych i uchodzi za naturalne remedium na siniaki, żylaki oraz pajączki na skórze oraz rozmaryn i arnika, które posiadają zdolności łagodzące. Poza tym w zależności od przeznaczenia i efektów, które chce się uzyskać - rozgrzewających bądź ochładzających - w maści końskiej można znaleźć, takie naturalne remedia jak rumianek pospolity, krwawnik pospolity, kozłek lekarski oraz miętę, miłorząb japoński, eukaliptus, aloes czy świerk. Przykładowo eukaliptus i mięta działają chłodząco, a rumianek i kamfora - rozgrzewają.

Maść końska na uporczywy ból stawów, żylaki, siniaki i pajączki

Maść końska przynosi ulgę przy uporczywych bólach mięśni rozmaitego pochodzenia, zarówno tych spowodowanych dużym wysiłkiem fizycznym, grypą, zmianami pogody jak i reumatyzmem, artretyzmem oraz rwą kulszową. (Tę wzbogaconą składnikami rozgrzewającymi można stosować przy reumatyzmie, rwie czy bólach kręgosłupa. Z kolei maść końska wzbogacona substancjami wychładzającymi bardzo pomaga przy nerwobólach, urazach, obrzękach, siniakach, żylakach, pajączkach, migrenie, grypie, katarze i gorączce jak i uczuciu ciężkich nóg).

Jak stosować maść końską?

Maść końską należy aplikować bezpośrednio na dotknięte bólem części ciała i wcierać w mięśnie, szyję, plecy bądź kark. Gdy dokucza migrena, zapalenie zatok bądź katar, preparat należy wcierać w skronie. Złagodzi wówczas ból głowy, pomoże pozbyć się zalegającej wydzieliny i udrożni zatoki. Maść końska to także sprawdzone remedium na nadwyrężony pracą siedzą kręgosłup. Warto wcierać ją regularnie w dotknięty bólem kark i szyję, gdy pracuje się godzinami przed komputerem. Maść końską można również dodać do kąpieli. Naturalne składniki preparatu w połączeniu z ciepłą wodą zadziałają kojąco na spracowane mięśnie i stawy. Co ciekawe, niektórzy sięgają po maść końską, upatrując w niej panaceum na wypadające włosy. Specyfik pobudza i przyspiesza ich wzrost oraz poprawia ich kondycję.

Kto nie powinien sięgać po maść końską?

Maść końska może u niektórych wywołać działania niepożądane, takie jak obrzęk bądź zaczerwienienie. Dlatego warto najpierw nałożyć ją na niewielki fragment ciała i sprawdzić, jak skóra zareaguje na preparat. Jeśli po kilku godzinach nie pojawią się niepokojące zmiany, to można ją stosować bez ryzyka pojawienia się uczulenia. Nie zaleca się wykorzystywania maści końskiej w przypadku kobiet w ciąży, niemowląt i małych dzieci.

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy