Maść z arniki: Naturalne remedium na pajączki, trądzik i siniaki
Maść z arniki pomaga na wiele schorzeń, gdyż ma działanie przeciwzapalne i niweluje obrzęki. Roślina ta również wzmacnia ściany naczyń włosowatych i obkurcza je. Ponadto dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym arnika stosowana jest w leczeniu zmian trądzikowych. Na co jeszcze pomaga maść arnikowa? Dowiesz się z tego artykułu.
Arnika to bylina, która występuje głównie na terenach Ameryki Północnej. Osiąga wysokość około 60 centymetrów i wyrasta z krótkiego kłącza. Jej kwiaty są żółte lub pomarańczowe, a swoim wyglądem przypominają stokrotkę. Liście mają owalny kształt i ułożone są w rozetę. Maści arnikowe wytwarza się z kwiatostanów tej rośliny.
Sprawdź również: Maść z hydrokortyzonem. Niezawodna na alergie i ugryzienia owadów
Arnika ma wiele składników, które posiadają właściwości lecznicze. Jednym z nich jest helenalina, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Jej minusem jest to, że działa toksycznie na wątrobę. Stąd też wszystkie preparaty na bazie arniki są przeznaczone wyłącznie do użytku zewnętrznego. W arnice znajdują się również flawonoidy i saponiny, które wpływają przeciwbakteryjnie i antyoksydacyjnie.
Maść arnikową poleca się głównie osobom, które mają urazy kończyn: siniaki czy stłuczenia. Stosowanie tego preparatu niweluje obrzęk i ból. Wiele osób, które cierpi na reumatyczne zapalenie stawów, także stosuje ten specyfik. Arnika wykazuje również pozytywny wpływ w walce z trądzikiem. Bakteriobójcze działanie pomoże w zmniejszeniu zmian skórnych, a witamina A przyspieszy ich gojenie.
Po maść z arniki warto także sięgać, gdy zmagasz się z problemem pękających naczynek. Wyciąg z arniki wzmacnia naczynia krwionośne i obkurcza ich ścianki. Dzięki temu znikną nieestetyczne pajączki oraz żylaki.
Maść arnikową należy aplikować bezpośrednio na skórę. Nie wolno jej stosować w przypadku otwartych ran ani oparzeń. Odrobinę preparatu wystarczy wmasować i pozostawić do wchłonięcia. Zabieg powtarzaj dwa do trzech razy w ciągu doby. Z używania specyfiku powinny zrezygnować osoby uczulone na arnikę. Jeśli zauważysz u siebie wysypkę lub pęcherzyki, od razu odstaw preparat.
Zobacz też: Piwonia lekarska: Jakie ma właściwości? Czy jest trująca