Masz takie zmarszczki? Być może grozi ci poważna choroba

Zmarszczki są nieuniknionym następstwem starzenia się skóry. Często też bywają przyczyną kompleksów u kobiet, dlatego wiele pań stara się na wszelkie sposoby im przeciwdziałać. Naukowcy twierdzą, że ich pojawianie się może również zwiastować poważne problemy zdrowotne.

Zmarszczki są naturalnym efektem starzenia się organizmu. Niektóre mogą też sygnalizować o problemach zdrowotnych
Zmarszczki są naturalnym efektem starzenia się organizmu. Niektóre mogą też sygnalizować o problemach zdrowotnych123RF/PICSEL

O czym świadczą zmarszczki?

Zmarszczki na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się wraz z wiekiem i są wynikiem zanikania kolagenu i elastyny w organizmie. To zjawisko jest zwykle niepożądane, traktowane wręcz jako defekt, z którym kobiety na całym świecie nieustannie walczą. Jak się okazuje, niektóre zmarszczki mogą być wynikiem nie tylko starzenia się organizmu, ale również sygnalizować o chorobie.

Dowodzą temu niedawno przeprowadzone przez francuskich naukowców badania. Eksperci twierdzą, że głębokie zmarszczki pojawiające się w niektórych obszarach twarzy mogą być objawem schorzeń naczyniowo-mózgowych. Chodzi o te zlokalizowane na czole.

Przełomowe odkrycie naukowców. Doszli do tego dopiero po 20 latach

Badacze do tych zaskakujących wniosków doszli po 20 latach prowadzenia doświadczeń. W badaniu przeanalizowali stan zdrowia ponad 3000 osób dorosłych w wieku od 32 do 62. To co odkryli bardzo ich zaskoczyło.

Głębokie zmarszczki na czole mogą świadczyć o ryzyku rozwoju chorób sercowo-naczyniowych
Głębokie zmarszczki na czole mogą świadczyć o ryzyku rozwoju chorób sercowo-naczyniowych123RF/PICSEL

Masz zmarszczki na czole? Być może grożą ci choroby serca

Po przeanalizowaniu wyników badania okazało się, że u osób, które posiadały głębokie zmarszczki na czole, ryzyko zachowania na choroby serca były aż 10-krotnie większe, od pozostałych. Najmniejsze ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo naczyniowych zaobserwowano natomiast u tych kobiet, których twarz była praktycznie wolna od bruzd lub pokryta nimi w nieznacznym stopniu.

Eksperci wyjaśnili, że czoło człowieka posiada znacznie cieńsze naczynia krwionośne niż reszta twarzy. Są bardziej podatne na rozszerzenia i tym samym na zmarszczki. Jednak głębokie bruzdy w tym obszarze mogą mieć także związek ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Wszystko to wiąże się ze złymi nawykami żywieniowymi, które pogarszają jakość skóry i powodują jej szybsze starzenie.

Zmarszczki a ciśnienie krwi

To nie pierwsze badanie dotyczące wpływu zmarszczek na stan zdrowia. W roku 2020 na łamach Iranian Journal of Public podano, że występowanie głębokich zmarszczek wiąże się również z podwyższonym ciśnieniem krwi - co bezpośrednio przekłada się na większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Wpadłeś pod lód i co dalej? Młodzież ze Szwecji zna rozwiązanieAFP