Reklama

Reklama

Mieszkaj zdrowo!

Dom przede wszystkim ma być azylem dla ciebie i rodziny. By tak było, nie może wam szkodzić!

Masz telewizor, komputer, kuchenkę mikrofalową. Kupujesz nowoczesne meble i tkaniny, najczęściej syntetyczne. Czyścisz i pierzesz wszystko środkami chemicznymi. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że wiesz, jak dokonywać właściwych wyborów i jakich przestrzegać zasad. Wtedy nie narazisz na działanie szkodliwych czynników zdrowia własnego i swej rodziny.

Kuchnia - ogranicz kontakt chemii z żywnością

Reklama

Do mycia frontów szafek czy podłogi przydadzą się bakteriobójcze środki czystości. Ale nie przesadzaj z ilością, używaj ich tylko tyle, ile wskazane jest w instrukcji. Natomiast blat, z którego korzystasz przyrządzając posiłki, najlepiej przecieraj octem spirytusowym. Przygotuj roztwór: do butelki ze spryskiwaczem wlej wodę i ocet w proporcji 2:1. Znakomicie czyści, odkaża i jest bezpieczny w kontakcie z żywnością!

Powietrze - zadbaj o dobra wentylację w pomieszczeniach

Wietrzenie pomieszczenia służy nie tylko wymianie zużytego powietrza, to także sposób na odprowadzanie z mieszkania wilgoci. Dlatego montując nowoczesne, bardzo szczelne okna z PCV, dopilnuj, by miały tzw. system mikrowentylacji. Bez względu na pogodę staraj się też wietrzyć mieszkanie. Otwieraj okna na krótko, ale za to szeroko. Zużyte powietrze zostanie wymienione już po 10 minutach. Zastąpi je świeże, które w ciągu kolejnych 5 minut ogrzeje się i będzie gotowe do wchłaniania pary wodnej z pomieszczenia.

Dbaj o kratki wentylacyjne Nigdy nie zaklejaj ich ani nie zasłaniaj, np. meblami. To szczególnie ważne w kuchni i łazience! Kratki powinny być zawsze odkurzone, a przewody wentylacyjne drożne.

Telefon, komputer - uważaj na pole elektromagnetyczne

Bezpośrednich dowodów na ich szkodliwość brak. Ale na całym świecie prowadzone są badania nad niekorzystnym wpływem urządzeń, takich jak telefony komórkowe, komputery, telewizory. Wielu naukowców sugeruje, że pola elektromagnetyczne mogą działać jak alergeny, zaburzając funkcjonowanie systemu odpornościowego. To tłumaczyłoby np., dlaczego w tak szybkim tempie przybywa alergików. Warto więc zachować ostrożność.

Przy komputerze - Komputery jonizują powietrze dodatnio, a człowiek czuje się lepiej w powietrzu zjonizowanym ujemnie. Jeżeli spędzasz dużo czasu przy komputerze, rób sobie 15 minutowe przerwy co 2 godziny. W tym czasie wyłącz monitor, otwórz okno i wyjdź z pokoju. Przekonaj do przestrzegania tej zasady członków rodziny, szczególnie uwielbiające komputer nastolatki.

Przed telewizorem - Wiadomo, że zbyt duże natężenie fal elektromagnetycznych może powodować np. bezsenność i bóle głowy. Im bliżej telewizora siedzisz, tym bardziej narażona jesteś na niekorzystny wpływ promieniowania. Wyjątkowo szkodliwe jest zasypianie przy włączonym odbiorniku. Bardzo rygorystyczne zasady dotyczą dzieci. Lekarze zalecają wręcz, aby w pierwszym roku życia dziecko w ogóle nie miało kontaktu z odbiornikiem telewizyjnym. Do siódmego roku życia powinno oglądać telewizję nie dłużej niż godzinę dziennie. W późniejszym wieku warto stosować zasadę: "Im mniej przed ekranem telewizora lub monitorem komputera, tym lepiej".

Z komórką przy uchu - Nie prowadź długich rozmów przez telefon komórkowy, jeśli nie jest to konieczne. To prawdziwa zmora naszych czasów! Gdy chcesz poplotkować z przyjaciółką, zaproś ją do domu! Pamiętaj, że szkodliwe jest trzymanie aparatu przy głowie, dlatego specjaliści radzą, by korzystać z zestawów mikrofon - słuchawka. Młodszym dzieciom rozmowy przez komórkę ogranicz do minimum!

Farby i lakiery - wybieraj tylko to, co jest nietoksyczne

Własne mieszkanie może cię "podtruwać", jeśli nie zwracasz uwagi na to, czym malujesz meble, ściany lub lakierujesz podłogi. Przy zakupie takich materiałów kieruj się nie tylko ich ceną i wydajnością, ale sprawdzaj także, czy na etykiecie znajduje się podana przez producenta informacja o maksymalnej wartości LZO (Lotnych Związków Organicznych). Według najnowszej dyrektywy Unii Europejskiej nie może wynosić powyżej 30 g/l.

Bezpieczne zabawki - Na bazarkach nietrudno o tanie, np. chińskie produkty, które mogą zawierać trujące substancje. Sprawdzaj, czy zabawka, którą bawi się twoje dziecko, posiada znak CE. To da ci gwarancję, że wyprodukowano ją zgodnie z unijnymi wymogami bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | choroby | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje