Reklama

Moringa: Jak wpływa na zdrowie?

Moringa olejodajna to niezwykłe drzewo rosnące w Indiach i Pakistanie oraz innych krajach azjatyckich i afrykańskich. Nie bez kozery nazywana jest "cudownym drzewem" lub "drzewem długiego życia". Pod względem wartości odżywczych przewyższa nawet produkty zaliczane do superfood. W morindze znajduje się aż 46 antyoksydantów, 2 razy więcej białka niż w soi, 25 razy więcej żelaza niż w szpinaku, 7 razy więcej witaminy C niż w pomarańczach i 4 razy więcej witaminy A niż w marchwi. Cudowne drzewo ma właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. Zmniejsza także ryzyko chorób przewlekłych, m.in. cukrzycy, miażdżycy czy schorzeń reumatycznych. Moringa oczyszcza także z toksyn, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego oraz pielęgnuje skórę. Jakie jeszcze cenne właściwości posiada moringa?

Kilka słów o morindze

Moringa olejodajna (łac.Moringa oleifera) jest drzewem z rodziny moringowatych, nazywanym także drzewem chrzanowym – jego korzenie smakują podobnie do chrzanu. Rośnie głównie u podnóży Himalajów, w północno-zachodnich Indiach i w Pakistanie. Spotkać ją można również w innych krajach azjatyckich, w Afryce i w Ameryce Południowej. To drzewo nie wymaga specjalnych warunków, wyrasta na każdej glebie, może przetrwać suszę, a odcięte - odrasta. Przez to określa się je jako „wieczne drzewo”. Osiąga 10 m wysokości, ma luźną koronę i drobne, zaokrąglone listki. Owoce moringi są podłużne, żebrowane i kryją w sobie nasiona ze skrzydełkami. Niemal wszystkie części drzewa chrzanowego są jadalne, wykorzystuje się liście, kwiaty, owoce i korzenie drzewa.

Reklama

Tak szerokie wykorzystanie sprawia, że moringa to bardzo cenne drzewo, kumulujące w sobie ponadto multum składników odżywczych. Wygrywa nawet z wieloma warzywami i owocami. Moringa jest jednym z największych źródeł antyoksydantów zwalczających wolne rodniki; zawiera ich aż 46, więcej niż jagody acai, zielona herbata, jagody czy czosnek. Drzewo chrzanowe zawiera również 2 razy więcej białka niż soja, w tym 8 niezbędnych aminokwasów. Znajduje się w nim także czterokrotnie większa dawka witaminy A niż w marchwi i siedmiokrotnie większe stężenie witaminy C niż w pomarańczach. Do tego ilość żelaza w morindze przewyższa 25 razy tę zawartą w szpinaku, drzewo to dostarcza też dwukrotną dzienną dawkę wapnia. Moringa to także skarbnica błonnika, potasu, chromu, boru, manganu, cynku i miedzi.

Jak moringa wpływa na zdrowie?

Nietuzinkowo bogaty skład moringi sprawia, że zaliczana jest ona do produktów superfoods, a niejednokrotnie nazywa się ją "cudownym drzewem" lub "drzewem długiego życia". Jej korzystne właściwości wykorzystywane są już od wieków w kuchni, ale też w medycynie naturalnej (przede wszystkim ajurwedyjskiej) i kosmetyce. Moringa to prawdziwa bomba witaminowa; wysoka dawka witaminy A korzystnie wpływa na wzrok, jak również poprawia stan skóry. Działanie pielęgnacyjne i odmładzające cerę ma także witamina E - zapobiega starzeniu się skóry i spłyca zmarszczki. Obie witaminy należą do silnych antyoksydantów zwalczających wolne rodniki i wzmacniających układ odpornościowy.

Antyoksydanty są w morindze bardzo liczne, a oprócz powyższych witamin należą do nich m.in. chlorofil, kwercytyna oraz flawonoidy. Zapobiegają one stresowi oksydacyjnemu i uszkodzeniu komórek, nie dopuszczają więc do stanów zapalnych i chorób przewlekłych, jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory. W dodatku chlorofil oczyszcza organizm z toksyn, a działanie to wzmacnia duża zawartość błonnika w morindze. W drzewie chrzanowym obecne są także nienasycone kwasy tłuszczowe, korzystne dla serca i mózgu, obniżające ciśnienie i cholesterol, poprawiające krążenie.

Dzięki dużej ilości żelaza moringa zapobiega anemii i chronicznemu zmęczeniu, natomiast obecny w niej potas reguluje pracę mięśni, bierze udział w budowie białek i produkcji energii. Nie ma produktu, który zawierałby więcej bromu niż moringa. Ten pierwiastek odpowiada za odpowiedni poziom wapnia, magnezu i fosforu w organizmie i usprawnia kondycję intelektualną. Bardzo ważną funkcję pełni także chrom, przyspieszający przemianę materii i uodparniający na stres. Oprócz tego moringa wzmacnia kości i stawy dzięki znajdującym się w niej manganowi i wapniowi.

Jak stosować moringę?

Powyższe właściwości wykazują wszystkie części drzewa chrzanowego – korzenie, liście, kwiaty i owoce. Najpowszechniejsze są liście, które można suszyć i mielić oraz dodawać do koktajli, zup, sosów i sałatek. W wersji sproszkowanej wykorzystywane są do zaparzania herbaty. Mają posmak rzeżuchy. Najlepiej stosować je 3 razy dziennie po 1 łyżeczce z innym pokarmem. Owoce i młode pędy nadają się do zjedzenia po ugotowaniu. Z moringi wytłacza się także olej, można go wykorzystać zarówno w kuchni, jak i w celach kosmetycznych do pielęgnacji skóry i włosów. Pasma staną się błyszczące, a cera nawilżona i wygładzona. Moringa dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością, zazwyczaj w wersji sproszkowanej i kosztuje od 30 do 50 zł za 50 g. Dostępne są także tabletki i kapsułki z moringą oraz herbata. Drzewa chrzanowego nie mogą stosować kobiety w ciąży, gdyż ten produkt może prowadzić do poronienia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy