Reklama

Morwa czarna i biała: Jak działa na zdrowie? Właściwości i zastosowania

Morwa to niezwykle cenna roślina wykazująca zdrowotne właściwości. Od lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej, ale można ją również znaleźć w preparatach farmakologicznych. Najpopularniejszą odmianą jest morwa biała ze względu na swoją większą powszechność występowania, ale dużym zainteresowaniem cieszy się również morwa czarna. Obie odmiany zawierają dużo cennych składników odżywczych, m.in. spore ilości witamin z grupy B, flawonoidów, i żelaza. Roślina ta wspomaga układ krwionośny i zapobiega anemii, miażdżycy i chorobom sercowo-naczyniowym. Co ciekawe, może wspomóc też odchudzanie. Jakie jeszcze właściwości wykazuje morwa? Czym się różnią jej odmiany? Sprawdźmy.

Kilka słów o morwie

Morwa to drzewo liściaste pochodzące z południowo-wschodniej Azji, głównie z Chin, Japonii i Tajlandii. Po rozpowszechnieniu zaczęła być uprawiana również w Europie, Ameryce i Afryce. Występuje w wielu odmianach – najczęściej w białej, czarnej i czerwonej. Jak dotąd najbardziej poznano właściwości morwy białej, ponieważ nie wymaga szczególnych warunków klimatycznych. Czarna odmiana za to potrzebuje cieplejszych temperatur do lepszego rozwoju. Rzadko występuje więc w Polsce. Jeśli chodzi o Europę, to uprawia się ją w Hiszpanii czy we Włoszech. Kolebką morwy białej są Chiny, natomiast czarna najczęściej rośnie na północnych terenach Azji Mniejszej.

Reklama

Jednym z najbardziej znanych zastosowań morwy jest wykorzystanie jej jako pokarmu dla larw jedwabników wytwarzających przędzę, z której produkuje się jedwab. Morwa ma jednak inne, niepomiernie szerokie zastosowanie, przez które staje się coraz bardziej powszechna. Zawiera dużo składników odżywczych, dzięki czemu stosowana jest w profilaktyce wielu schorzeń, na czele z cukrzycą, miażdżycą i nadciśnieniem tętniczym. W liściach morwy znajduje się związek organiczny z grupy alkaloidów, który spowalnia rozkład złożonych węglowodanów i zapobiega skokom glukozy we krwi. Ponadto w morwie znajdują się flawonoidy zwalczające wolne rodniki, a także witaminy z grupy B, witaminę A i C, żelazo, potas, magnez, wapń i fosfor.

Morwa biała – właściwości i zastosowania

Właściwości morwy białej znane są już od wieków i z powodzeniem wykorzystane zostały w tradycyjnej medycynie chińskiej. Ten rodzaj morwy opóźnia rozkładanie się węglowodanów złożonych na cukry proste, obniża więc poziom glukozy we krwi i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Przez to też morwa okaże się skuteczna w odchudzaniu i w zapobieganiu cukrzycy oraz regulowaniu gospodarki węglowodanowej u osób na nią cierpiących.

Substancje zawarte w morwie białej obniżają także poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, udrażniają układ krwionośny, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca i innych chorób sercowo-naczyniowych. Morwa stosowana może być ponadto przez nadciśnieniowców, gdyż obniża ciśnienie krwi. Zawiera dużo żelaza, przez co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia anemii. Obecne w niej flawonoidy przeciwdziałają uszkodzeniom komórek, chronią więc przed nowotworami, chorobą Alzheimera i schorzeniami nerek i oczu. Flawonoidy mają też działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, morwa pomoże zatem w zwalczeniu przeziębienia i infekcji gardła.

Istnieją suplementy diety z morwą białą, ale najlepiej sięgnąć po tę naturalną, przygotowując z jej liści napar lub sok. Do przygotowania wywaru należy wsypać do szklanki 1 łyżeczkę ekstraktu z liści, zalać wrzącą woda i zaparzać przez 5 minut.

Morwa czarna – właściwości i zastosowania

Morwa czarna jest równie zdrowa jak morwa biała, może nawet korzystniej wpływać na organizm. Mniejszą popularnością cieszy się tylko dlatego, że nie wszędzie da się ją uprawiać. Jest o wiele smaczniejsza i bardziej soczysta niż biała odmiana (która jest zbyt słodka i mdła). Jej jagody przypominają jeżyny, są nieco większe i bardziej wydłużone. Kolor zawdzięczają zawartym w nich garbnikom. W niej także znajdziemy flawonoidy, witaminy oraz minerały. Wspomoże więc również układ krwionośny, zadziała też antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Świetnie sprawdzi się w leczeniu infekcji gardła, przeziębienia, grypy i kaszlu. Ma właściwości wykrztuśne i napotne, zbija także gorączkę. Czarna morwa działa w dodatku lekko przeczyszczająco i moczopędnie, pomoże przy problemach z trawieniem i biegunce. Zawiera więcej żelaza niż morwa biała.

Z morwy czarnej można zrobić napar, sok, ale też konfitury lub nalewki. Zajadać się można również surowymi jagodami, gdyż są mniej mdłe od białych. Obie odmiany są niskokaloryczne, na 100 g przypada około 65 kalorii.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy