Na co pomaga kurkuma z pieprzem? Dlaczego warto je łączyć?
Czy kurkuma jest zdrowa? Na temat jej dobroczynnych właściwości zostało powiedziane już wiele. Przyprawa stosowana jest nie tylko w kulinariach, ale także w medycynie naturalnej. Nie każdy jednak wie, że najlepsze efekty przyniesie dopiero w połączeniu z czarnym pieprzem. Taki duet pomaga w odchudzaniu oraz profilaktyce wielu chorób, które współcześnie są zagrożeniem dla coraz większej liczby ludzi. Dlaczego warto łączyć kurkumę i pieprz? Jak je stosować? Podpowiadamy!
Przyprawa o złotej barwie nadaje potrawom niesamowity aromat i lekko pikantny, delikatnie gorzkawy smak. Kojarzona jest z kulinariami azjatyckimi, ale coraz częściej gości na stołach w innych częściach świata - również w Polsce. O jej leczniczych właściwościach decyduje przede wszystkim obecność kurkuminy. Dzięki niej kurkuma zasłynęła jako remedium na liczne dolegliwości - nie tylko nadwagę, ale także demencję i problemy na tle układu nerwowego oraz trawiennego.
Okazuje się jednak, że przyprawa w pojedynkę ma ograniczone pole działania. Łączenie kurkumy z czarnym pieprzem znacząco zwiększa przyswajalność dobroczynnej kurkuminy. Wszystko za sprawą piperyny, która jest istotnym składnikiem pieprzu. Szacuje się, że wchłanianie kurkuminy zwiększa się o dwa tysiące procent! Dowiedz się, na co pomaga kurkuma z pieprzem, by w pełni wykorzystać potencjał tej zdrowotnej mieszanki.
Kompozycja dwóch przypraw będzie sprzymierzeńcem osób, którym zależy na utracie zbędnych kilogramów. Oczywiście, łączyć ją należy z odpowiednio zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, lecz podczas odchudzania każda pomoc jest na wagę złota. Pieprz i kurkuma przyspieszają przemianę materii, wspierając stopniową redukcję wagi. Warto stosować je także już po zakończeniu kuracji odchudzającej, by utrwalić jej efekty i uchronić się przed efektem jo-jo.
Piperyna obecna w czarnym pieprzu sprawia, że kurkumina przedostaje się do krwiobiegu w sposób bardziej efektywny. Dzięki temu skorzystamy z właściwości kurkumy, która znana jest jako środek wspierający usuwanie cholesterolu z tętnic i rozbijanie komórek tłuszczowych. Sposoby na pozbycie się złogów w naturalny sposób zawsze są mile widziane!
Co więcej, pieprz i kurkuma to sprzymierzeńcy jelit, wątroby i trzustki. Usprawniają procesy trawienne, pozytywnie wpływają na produkcję enzymów trzustkowych oraz żółci. Łagodnie usuwają z organizmu toksyny, które mogą kumulować się w naszych organizmach przez codzienne nawyki.
Zobacz: Leki z domowej apteki. Rośliny, które pomogą na chroniczny ból głowy
Połączenie kurkumy oraz czarnego pieprzu uznać można za domowy sposób na obniżenie poziomu cukru we krwi. Oczywiście, jak zawsze w przypadku tego typu naturalnych środków, ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem. To ważne zwłaszcza podczas stosowania kuracji farmakologicznej, mającej na celu obniżenie glukozy.
Właściwości przypraw są cenne w profilaktyce chorób serca. Kurkuma jest doceniana również ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Bardzo dobrze wpływa na pracę mózgu, poprawiając zdolność koncentracji i zapamiętywania. Wiele badań zostało poświęconych także jej pozytywnemu wpływowi na profilaktykę nowotworową, zwłaszcza w kontekście raka płuc, wątroby, trzustki, piersi i prostaty.
Najprościej jest włączyć obie przyprawy do codziennych posiłków, np. dań wytrawnych lub koktajli na bazie napojów roślinnych i owoców. By ich działanie przyniosło dobre rezultaty, warto zadbać o to, by w daniach i napojach przyjmować dziennie dwie łyżeczki kurkumy z połową łyżeczki czarnego pieprzu. Bardzo dobrym sposobem jest sporządzenie mikstury, której picie stanie się smacznym zdrowotnym rytuałem.
Do przygotowania napoju potrzebujesz: szklanki wody, łyżeczki naturalnego miodu, soku wyciśniętego z połowy cytryny oraz kurkumy i pieprzu wymieszanych w proporcji 3:1. Eksperymentuj z dokładną ilością, by uzyskać taki smak, jaki najbardziej będzie ci odpowiadać.
Jak przygotować kurkumę z pieprzem do picia krok po kroku?
- Wodę zagotuj i poczekaj, aż ostygnie. Jej temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza.
- Do wody dodaj miód i dokładnie wymieszaj. Następnie wlej sok z cytryny i dorzuć przyprawy.
- Pij na czczo o poranku, by nawodnić ciało po nocy. Napój warto stosować także przed posiłkiem dla zmobilizowania układu trawiennego do działania na najwyższych obrotach.
Polecamy:
Kardamon do kawy: Tak pozbędziesz się nieświeżego oddechu!
Czy warto jeść mięso z kurczaka?
Co jeść po godzinie 18, żeby dobrze się czuć i nie przybrać na wadze?