Reklama

Na co pomoże leszczyna pospolita?

Leszczyna pospolita jest dużym krzewem powszechnie spotykanym na terenie Polski. Rośnie na polach, łąkach i w rzadkich lasach. Tradycja ludowa przypisywała leszczynie magiczne właściwości; miała chronić domostwa przed niszczycielskimi siłami natury oraz zapewniać dobrobyt i urodzajne plony. Obecnie leszczyna ma wszechstronne zastosowanie. Jej drewno jest cennym budulcem, kora i liście są uznawane w medycynie naturalnej za remedium na wiele schorzeń, a orzechy laskowe - z racji korzystnych wartości odżywczych - zalicza się do grona zdrowych przekąsek. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o leszczynie? Sprawdźmy.

Czym jest leszczyna pospolita?

Leszczyna pospolita to duży i rozbudowany krzew, sięgający nawet do pięciu metrów wysokości. Spotykany jest powszechnie na terenie całego kraju. Zastosowanie leszczyny w rzemiośle, ziołolecznictwie czy przemyśle spożywczym sprawia, że nie brakuje osób, które zajmują się zbiorami jej kwiatów, kory, owoców czy liści. Często jest uprawiana, choć w Polsce na skalę amatorską. Nie ma wygórowanych wymagań; dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, ale w przypadku nieodpowiedniej ilości promieni słonecznych praktycznie nie owocuje.

Najlepszy czas na zbiory

Reklama

W medycynie naturalnej wykorzystywane są kwiatostany (pojawiające się już w pod koniec lutego), młode liście, pączki, a także kora czy orzechy laskowe. Zbiory można rozpocząć pod koniec zimy, gdy leszczyna zaczyna kwitnąć. W marcu najlepiej zbierać korę z młodych gałęzi, pączki najpóźniej w kwietniu, a pod koniec sierpnia orzechy laskowe.

Co zawiera leszczyna?

Leszczyna zawiera substancje czynne, m.in. garbniki i flawonoidy, dzięki którym sporządzane na jej bazie preparaty wykazują działanie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz ściągające. Cennych wartości odżywczych dostarczają także apetyczne orzechy laskowe. Są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E oraz tez z grupy B, czy składniki mineralne, takie jak wapń, potas czy fosfor.

Zastosowanie leszczyny

Leszczyna może być stosowana wewnętrznie i zewnętrznie. Z kory oraz liści przyrządza się wywar, który może przynieść ulgę przy żylakach i wrzodach, złagodzić stany zapalne oraz przyspieszyć gojenie się ran. Z kolei przykładana do skóry papka na bazie kory leszczyny może złagodzić dokuczliwe dolegliwości towarzyszące zapaleniu stawów.

Wywary z leszczyny

Wywary i odwary z leszczyny są uznawane w medycynie naturalnej za remedium na wiele popularnych dolegliwości. Dzięki działaniu napotnemu i moczopędnemu mogą przyspieszyć leczenie infekcji oraz oczyścić organizm po zatruciach pokarmowych. Leszczyna łagodzi też uporczywy kaszel, zmniejsza gorączkę, dodaje energii oraz niweluje skutki wahań nastrojów, które są związane z okresem menopauzy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy