Reklama

Na co pomoże miodunka plamista?

Miodunka plamista - inaczej nazywana płucnikiem lekarskim - jest znaną w fitoterapii rośliną. Jej nietuzinkowe właściwości mocno wiążą się z jej nazwami. Jest wysoko ceniona przez pszczelarzy za swoją miododajność, a w medycynie ludowej uchodzi za remedium na choroby układu oddechowego. Okazuje się jednak, że działanie tej rośliny jest bardzo szerokie. Przy jakich schorzeniach okazuje się jeszcze przydatna? Kto powinien po nią sięgać? Sprawdźmy.

Czym jest miodunka plamista?

Miodunka plamista jest rośliną ozdobną. Osiąga wysokość ok. 20 cm. Jej znakami rozpoznawczymi są pokryte plamkami liście i dwukolorowe kwiaty; początkowo są one czerwone, by pod koniec kwitnienia zmienić się na fioletowe albo niebieskie. Preferuje stanowiska zacienione, z żyzną i wilgotną glebą. W celach dekoracyjnych można ją sadzić w odstępach 30 cm. Bardzo łatwo jest ją rozmnożyć; wystarczy podzielić jej bryłę na kilka mniejszych okazów. Mimo że spotyka się ją w całej Europie, w warunkach naturalnych rzadko występuje w Polsce.

Właściwości miodunki plamistej

Reklama

Właściwości tej nietuzinkowej rośliny skupiają się wokół leczenia schorzeń związanych z górnymi drogami oddechowymi, ale okazuje się, że nie jest obojętna na pozostałe układy. Wszystko dzięki związkom, które pozytywnie wpływają na cały organizm. Miodunka plamista jest cennym źródłem witamin C, A, E oraz tych z grupy B. Ponadto zawiera w sobie garbniki, saponiny oraz flawonoidy, a obecność kwarcytyny sprawia, że płucnik ma działanie odtruwające organizm. Współczesna medycyna ceni miodunkę ze względu na obecność silnych przeciwutleniaczy: antocyjanów i polifenoli.

Na jakie schorzenia pomaga miodunka plamista?

Jak już wiadomo, miodunka plamista to remedium na wszelkie schorzenia związane z układem oddechowym. Zawartość garbników powoduje, że napar z tej rośliny rozrzedza zalegającą w płucach wydzielinę i pomaga ją wykrztusić – stąd nie powinno się pić leczniczego napoju bezpośrednio przed snem. Dzięki właściwościom regenerującym wspomaga odbudowę błony śluzowej gardła oraz zapobiega ich ponownym uszkodzeniom. Wykazano, że ta roślina wspomaga szybkie pokonanie ognisk zapalnych chorób, takich jak: gruźlica, astma, mukowiscydoza, oraz zapalenie krtani i oskrzeli.

W czym jeszcze pomoże miodunka?

Zawartość witamin w tej roślinie wpływa korzystnie na układ immunologiczny. Picie sporządzonego na jej bazie naparu wspomaga leczenie infekcji organizmu, ale również podnosi odporność, skutecznie chroniąc przed chorobami. Dodatkowo okazuje się pomocna w leczeniu przypadłości układu pokarmowego; specyfiki na bazie miodunki pomagają zwalczać biegunkę oraz chorobę wrzodową żołądka, przy równoczesnej ochronie błony śluzowej. Dzięki właściwościom antyseptycznym warto stosować ją przy zranieniach i aftach w jamie ustnej, a dodatkowo pomoże pozbyć się nieświeżego oddechu. Warto wiedzieć, że ta roślina ma działanie moczopędne i jej stosowanie może okazać się przydatne w terapii leczenia kamicy nerkowej.

Moc antyoksydantów

Polifenole oraz antocyjany to bardzo silne przeciwutleniacze. Pozwalają walczyć z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Dodatkowo związki te powodują usuwanie toksyn oraz naturalnie chronią przed starzeniem się organizmu. Wykazują działanie wspomagające układ nerwowy, stąd wspierają pamięć i koncentrację; napar z miodunki powinien być przez to stosowany u osób starszych oraz u tych, którzy podejmują na co dzień ciężki wysiłek umysłowy. Prowadzone są badania nad zależnością tej rośliny w leczeniu choroby Alzheimera oraz Parkinsona.

Miodunka a uroda

Miodunka może być stosowana również jako naturalny kosmetyk. Napar oraz odwar stanowi świetny specyfik na zdrową i młodą cerę: sprawia, że jest ona rozświetlona oraz pozbawiona zmarszczek. Dodatkowo przemywanie twarzy okazuje się wysoce pomocne w leczeniu trądziku, owrzodzeń oraz wyprysków; wspomaga pozbywanie się zmian skórnych, a dodatkowo pomaga jej się szybciej zregenerować. Wystudzone napary można stosować w kuracji poprawiającej kondycję skóry głowy i włosów. Cebulki są odżywione, włosy lśniące, a skóra głowy ukrwiona i wolna od łupieżu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy