Na czym polega hormonalna terapia zastępcza?

Składniki

Kiedy trzeba zacząć myśleć o HTZ?

Składniki

Jakie badania należy zrobić najpierw?

Składniki

Co jest lepsze, hormony w plastrach czy w tabletkach?

Składniki

Czy preparaty do HTZ różnią się składem tak jak np. pigułki antykoncepcyjne?

  • Wyłącznie progestagen: Stosuje się go w przypadku nieregularnych miesiączek, gdy przyczyną jest niedobór progesteronu.
  • Tylko estrogeny: Zalecane wyłącznie wtedy, gdy przeszłyśmy operację usunięcia macicy, najczęściej z powodu mięśniaków.
  • Estrogeny i progestagen: To terapia dla kobiet z zachowaną macicą. Dzięki dodaniu progestagenu zapobiega się rozrostom błony śluzowej macicy.

Składniki

Jak długo trzeba brać HTZ i kiedy widać pierwsze efekty?

Składniki

Czy naturalny środek zastąpi hormony?

Składniki

Czy jest związek między HTZ a zwiększonym ryzykiem rakiem piersi?

Składniki

Ważne, gdy stosujesz HTZ

  • Badania kontrolne. Przestrzegaj zaleceń lekarza, który przepisał ci kurację. Pilnuj terminów wizyt. Powinnaś się spotkać z lekarzem po 2-3 miesiącach stosowania HTZ. Potem zazwyczaj zaleca się kontrole co pół roku.
  • Dieta. W okresie przekwitania słabnie przemiana materii, aby utrzymać wagę w normie, zmniejsz porcje jedzenia o jedną piątą, mięso zamień na ryby, ziemniaki na kasze. Jedz dużo warzyw na surowo. W diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w wapń (mleka, serów, jogurtów) oraz w kwasy omega-3 (ryby morskie, olej rzepakowy). Wzmacniają kości i serce.
  • Zioła i inne leki. W czasie stosowania HTZ zrezygnuj z zażywania preparatów zawierających wyciąg z dziurawca. Leki te mogą zaburzać działanie HTZ. Można zaś stosować herbatki ziołowe, np. na dolegliwości trawienne czy przeziębienie. Jeśli bierzesz inne leki prócz HTZ, powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Składniki

Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?