Reklama

Na czym polega scyntygrafia?

Scyntygrafia to badanie izotopowe. Wykorzystując izotopy (atomy tego samego pierwiastka chemicznego, mające jednakową liczbę protonów, lecz różne liczby neutronów), specjaliści medycyny nuklearnej zaglądają w głąb różnych narządów ludzkiego organizmu (jak np. serce, kości, nerki, wątroba, nawet mózg) i oceniają ich funkcjonowanie. Na czym dokładnie polega to badanie i jak się do niego przygotować dowiesz się z dalszej lektury.


Pacjent najpierw otrzymuje niewielką dawkę izotopów promieniotwórczych (tzw. radioznaczników). Czasem scyntygrafię wykonuje się zaraz po podaniu radioznacznika, a czasem trzeba jednak poczekać (w przypadku tarczycy ok. 15 minut, wątroby – ok. 20 minut, kości – ok. 3 godziny), aby oceniany narząd zdążył go wchłonąć.


Następnie pacjent zostaje umieszczony przed tzw. gammakamerą. W jej głowicy znajduje się specjalny kryształ, który wychwytuje promieniowanie, jakie emituje badany narząd po pochłonięciu izotopu. Program zainstalowany w komputerze połączonym z gammakamerą przetwarza dane z głowicy na obraz organu widoczny także na monitorze. Scyntygrafię wykonuje się tylko na zlecenie lekarza. Jest bezpieczna, można się jej poddawać w każdym wieku (dotyczy to nawet noworodków) i powtarzać wielokrotnie. Przeciwwskazaniem jest tylko ciąża.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy