Reklama

Na czym polega zimna hydroterapia?

Czy wiesz, że zimna woda skuteczniej stawia na nogi niż filiżanka najczarniejszej kawy? Potrafi też złagodzić uporczywe dolegliwości i wyleczyć choroby. Zimne zabiegi wodolecznicze znane są od wieków. Rzymski lekarz Asklepiades z Prusy, nazywany „polewaczem zimnej wody”, aplikował je swoim pacjentom już 2 tys. lat temu. Także twórcy współczesnej hydroterapii Sebastian Kneipp i Vincenz Priessnitz uważali lodowate zabiegi za jeden z najlepszych środków leczniczych. Nie przerażaj się jednak. Zimna hydroterapia nie oznacza, że musisz się kąpać w krze zrobionej w skutym lodem jeziorze. Za chłodną uznaje się wodę o temperaturze 30–33°C, zimna ma poniżej 30°C. Zgodnie z kanonami hydroterapii bardzo zimna woda to taka jak w źródle: 10–15°C.

Czy wiesz, że zimna woda skuteczniej stawia na nogi niż filiżanka najczarniejszej kawy? Potrafi też złagodzić uporczywe dolegliwości i wyleczyć choroby. Zimne zabiegi wodolecznicze znane są od wieków. Rzymski lekarz Asklepiades z Prusy, nazywany „polewaczem zimnej wody”, aplikował je swoim pacjentom już 2 tys. lat temu. Także twórcy współczesnej hydroterapii Sebastian Kneipp i Vincenz Priessnitz uważali lodowate zabiegi za jeden z najlepszych środków leczniczych.
Nie przerażaj się jednak. Zimna hydroterapia nie oznacza, że musisz się kąpać w krze zrobionej w skutym lodem jeziorze. Za chłodną uznaje się wodę o temperaturze 30–33°C, zimna ma poniżej 30°C. Zgodnie z kanonami hydroterapii bardzo zimna woda to taka jak w źródle: 10–15°C.

Zalety zimnej wody

Czujesz zmęczenie? Zanurz się na 8 sekund w wodzie o temperaturze 24°C. Natychmiast się orzeźwisz i otrzymasz zastrzyk optymistycznej energii na co najmniej godzinę. Chłód spowoduje pobudzenie nerwowej „osi” przysadkowo-nadnerczowej, czego efektem będzie zbalansowanie ilości noradrenaliny i adrenaliny we krwi, odpowiedzialnych m.in. za naszą aktywność.

Ta sama ośmiosekundowa zimna kąpiel na osobę zestresowaną i nadpobudliwą podziała uspokajająco.

Co jeszcze dzieje się pod wpływem zimna? Tarczyca wydziela więcej hormonów regulujących pracę jajników, przyspiesza się metabolizm tłuszczu i cukru, więc osoby pragnące schudnąć, szybciej tracą na wadze.

Reklama

Woda o temperaturze 12–14°C łagodzi oparzenia słoneczne. Przy poparzeniu większej powierzchni skóry warto zanurzyć się w wannie z wodą. Poparzenia mniejsze wystarczy polewać, aż do ustąpienia bólu.

Typowe zabiegi chłodnej i zimnej hydroterapii? Kąpiele, kąpiele częściowe, zawijania, okłady i polewania. Stosuje się je w ostrych stanach chorobowych, takich jak ostre zapalenia stawów i żył, przy bólach tkanek miękkich, np. mięśni, nerwicy serca, nieżycie oskrzeli i żołądka, chorobie wrzodowej.

Najlepsza pora na zabieg

Decydując się na zimny zabieg, warto wziąć pod uwagę biologiczne dobowe rytmy termoregulacyjne. W godzinach od 3 w nocy do godz. 15 po południu ma miejsce faza fizjologicznego rozgrzania ciała, zaś między godz. 15 i 3 w nocy – faza wychładzania. Zabieg podziała najsilniej i będzie skuteczniejszy, jeśli przeprowadzimy go niezgodnie (!) z zegarem biologicznym, czyli przed godziną 15.

Przeciwwskazania

Zimnego zabiegu wodoleczniczego nie wolno wykonywać, gdy jesteśmy zziębnięci. Należy go przerwać, jeśli marzniemy, a na skórze pojawi się gęsia skórka.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem dla chłodnej i zimnej hydroterapii są choroby związane ze zwiększoną wrażliwością na temperaturę, w których niekorzystnie działa zarówno zimno, jak i ciepło, np. schorzenia naczyń krwionośnych o podłożu miażdżycowym i cukrzycowym, choroba Burgera i Raynauda.

Polewanie twarzy

Pomoże na napięciowe bóle głowy, migreny. Puść słaby strumień wody z prysznica (tak, by woda lała się jak z konewki) o temp. 18–20°C na prawą skroń. Poprowadź strumień do brody, a potem do lewej skroni. Polej czoło kilka razy wzdłuż – z lewej strony na prawą i z powrotem.

Półkąpiel w wannie

Zabieg łagodzi nerwicowe dolegliwości serca, hartuje. Wykonaj go 1,5 godziny po posiłku. Powinien trwać 15 sekund.

Napełnij wannę do połowy wodą o temp. 15–20°C. Wejdź do wanny w samej bluzce, podwijając ją do piersi. Kucnij, następnie usiądź i wyprostuj nogi. Po wyjściu z wody osusz tylko okolicę lędźwiową i krzyżową, połóż się do łóżka wygrzanego termoforem. Wypij filiżankę ciepłego napoju.

Okład wysychający

Powoduje wchłonięcie wysięków w jamie brzusznej. Pomaga w kamicy nerkowej i bolesnym miesiączkowaniu.

Zamocz ręcznik lniany w wodzie o temp. 12–16°C, wyciśnij. Ułóż na brzuchu, przykryj drugim suchym ręcznikiem i 5 bawełnianymi. Przykryj się kocem. Czas wysychania okładu: 2–3 godziny.

Zawijanie kolan

Leczy bezsenność, uspokaja.

Owiń łydkę ręcznikiem zmoczonym w wodzie o temp. 25°C, okręć suchym ręcznikiem. Przygotuj okład na drugą nogę. Połóż się, przykryj kocem na 20 minut.

Polewanie ramion i kolan

Polewanie ramion.

Pobudza układ krążenia. Pomaga osobom z niskim ciśnieniem krwi.

Odkręć sitko prysznica i puść strumień chłodnej lub zimnej wody. Polewanie ramion zawsze zaczyna się od prawej dłoni, następnie przechodzi się do barku zewnętrzną stroną ramienia i wraca się strumieniem stroną wewnętrzną ramienia do dłoni. Lewą rękę potraktuj w identyczny sposób.

Polewanie kolan. Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza obrzęki, łagodzi chorobę żylakową i hemoroidalną. Polewanie zacznij od palców prawej stopy, po czym poprowadź strumień wody wzdłuż prawej strony stopy do pięty, następnie w górę do dołu podkolanowego. Potem poprowadź strumień wody wzdłuż wewnętrznej strony łydki z powrotem do pięty. Wykonaj zabieg na lewą nogę.

Kąpiel w morzu lub jeziorze

Zanurzenie w wodzie o temperaturze 24°C i niższej (tyle mają latem jeziora i Bałtyk) sprawia, że więcej krwi trafia do organów wewnętrznych, co poprawia ich funkcje. Taka kąpiel polecana jest wszystkim, którzy cierpią na dolegliwości kręgosłupa, gdyż woda, masując ciało, zmniejsza bolesne napięcie podtrzymujących kręgosłup mięśni.

Kilka krótkich kąpieli w ciągu dnia jest korzystniejszych od jednej długiej, bo po 10 minutach spędzonych w chłodnej wodzie organizm zaczyna się wychładzać.

Uwaga!

* Uwaga! Zbyt długie zimne kąpiele mogą obniżyć naszą odporność!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy