Reklama

Na jakie owady uważać latem?

W okresie letnim spokoju nie dają nam nie tylko wysokie temperatury, ale i owady. Są nie tylko uciążliwe (ze względu na dźwięki, które wydają), ale również niebezpieczne - ukąszenia niektórych z nich mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Na które z nich powinniśmy szczególnie uważać i dlaczego? Podpowiadamy.

Komary

Potrafią gryźć jak oszalałe, a ich bzyczenie jest bardzo dokuczliwe. Pojawiają się już w okresie wiosennym, szczególnie na terenach podmokłych. Najbardziej niebezpieczne i agresywne są komary tygrysie, które występują w Ameryce Południowej. Gryzą głównie w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że polskie komary wcale nie są łagodniejsze. Widliszki mogą przenosić takie choroby, jak malaria czy borelioza. Gryzą głównie po zmierzchu.

Kleszcze

Z roku na rok jest ich coraz więcej. Czyhają na nas w trawach, na terenach podmokłych oraz w krzewach. To jedne z najbardziej niebezpiecznych owadów, ponieważ przenoszą wspomnianą już boreliozę. Co robić, gdy w naszą skórę wbije się kleszcz? Należy od razu go usunąć i w niedługim czasie po ukąszeniu wykonać test na obecność boreliozy.

Reklama

Osy, pszczoły, szerszenie

W grupie niebezpiecznych owadów, które atakują nas latem, nie mogło zabraknąć również os, pszczół i owadów. Ich użądlenie może wywołać silne reakcje alergiczne, między innymi wstrząs anafilaktyczny, który może skończyć się nawet śmiercią. Co robić, gdy nas ugryzą? Pierwsza ważna zasada to: pod żadnym pozorem nie wolno wyciągać żądła. Miejsce ugryzienia należy najpierw dokładnie zwilżyć wodą, a następnie wetrzeć w nie roztartą aspirynę, która zapobiegnie rozwojowi stanu zapalnego. Następnie warto udać się do lekarza.

Muchy końskie i meszki

Wakacyjną zmorą są również końskie muchy i meszki. Ich ukąszenia mogą być bardzo niebezpieczne. Muchy końskie atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Owad ten ma bardzo silny jad, który po dostaniu się do krwi wywołuje opuchliznę i bardzo silny stan zapalny. Co robić w przypadku ukąszenia muchy końskiej? Na początek wydobyć żądło ze skóry, a następnie zdezynfekować miejsce ugryzienia i obkładać regularnie zimnym kompresem. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wyjąć żądło, zgłośmy się jak najszybciej do lekarza.

Meszki, choć są małe, mogą pozostawić bolesny i krwawiący ślad po ugryzieniu. By zmniejszyć obrzęk, należy obkładać miejsce ukąszenia gazą nasączoną w roztworze wody z octem. Pomóc może również okład z cebuli lub rozpuszczonego wapna.

Mrówki

W okresie wakacyjnym powinniśmy również uważać na mrówki leśne. Ich ukąszenie jest wyjątkowo bolesne i powoduje na skórze duży bąbel. U alergików ugryzienie przez mrówkę może wywołać silną reakcję uczuleniową. Jest zatem tak samo niebezpieczne, jak użądlenie osy czy pszczoły. Gdy ugryzie nas mrówka leśna, obłóżmy skórę gazą nasączoną w rozpuszczonym wapnie, a w razie nasilania się objawów, udajmy się do lekarza.

Jak unikać ukąszenia tych owadów?

W okresie letnim warto jak najlepiej zabezpieczać się przed owadami. Wieczorami, gdy temperatury są niższe, zakładajmy długi rękaw i długie spodnie. Warto zapatrzyć się również w preparaty chroniące skórę przed ukąszeniami owadów. Ponadto, unikajmy siedzenia na trawie, a także spacerowania po łąkach czy terenach podmokłych. Tam aż roi się od groźnych owadów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy