Naczyniak wątroby: Przyczyny, objawy i leczenie
Naczyniak wątroby to łagodna zmiana nowotworowa, które może jednak dawać uciążliwe objawy. Wiele osób myli je ze schorzeniami układu pokarmowego. Charakterystyczne są nudności, uczucie pełności po posiłku, a nawet ból brzucha z prawej strony pod żebrami. Przyczyną tworzenia się naczyniaków w wątrobie często są zaburzenia w rozwoju naczyń krwionośnych, przypadłość dotyka głównie kobiet w średnim wieku. Podstawą leczenia jest zmiana nawyków żywieniowych i spożywanie produktów, które regenerują i wzmacniają wątrobę. Sprawdź, czym jest naczyniak wątrobowy, jak się objawia i czy może negatywnie wpływać na twoje zdrowie.
Naczyniak wątroby to najczęstszy nowotwór tego narządu. Na szczęście ma on łagodny charakter i nie grozi „zezłośliwieniem się” czy przerzutami. Niewielki guzek powstaje w miąższu wątroby najprawdopodobniej na skutek złego rozwoju naczyń krwionośnych. Może osiągać od kilku milimetrów do kilku centymetrów średnicy, jeśli przekracza 5 cm, nazywa się go naczyniakiem olbrzymim.
Przyczyny powstawania naczyniaków nie zostały określone. Podejrzewa się, że mają one charakter dziedziczny i tendencja do ich tworzenia się jest uwarunkowana genetycznie. Naczyniaki olbrzymie znacznie częściej występują jednak u kobiet. Może to być związane ze zmianami hormonalnymi w ciąży, a także stosowaniem hormonalnej antykoncepcji.
Naczyniak wątroby przez lata może nie dawać żadnych objawów, a jego wykrycie następuje podczas rutynowych badań. Symptomy tego niezłośliwego nowotworu mogą się jednak pojawić, gdy naczyniak zaczyna osiągać spore rozmiary. Pacjenci skarżą się wtedy na niewielki ból brzucha z prawej strony pod żebrami, nudności, wymioty oraz uczucie pełności po posiłku. Dolegliwości te mogą się zwiększać wraz ze wzrostem guza. W skrajnych przypadkach dochodzi wtedy do powiększenia się wątroby, która zaczyna uciskać inne narządy, co może dawać szereg innych objawów i znacznie silniejszy ból brzucha. U nielicznych osób występuje również gorączka, która może świadczyć o zwapnieniu guza.
Podstawą diagnostyki naczyniaka wątroby jest USG jamy brzusznej, które pozwala określić rozmiar i umiejscowienie guza. Jeśli przekracza on 5 cm, konieczna może być jeszcze tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Małe guzy nie wymagają leczenia, a jedynie rutynowej kontroli. Ważna jest również odpowiednia dieta, która zmniejsza ryzyko ich zwiększania się. Naczyniaki olbrzymie przekraczające 10 cm wymagają usunięcia chirurgicznego lub jeśli to niemożliwe – radioterapii.
Naczyniak wątroby a dieta
Dieta przy naczyniaku wątroby powinna być przede wszystkim lekkostrawna i uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Wykluczyć należy żywność wysokoprzetworzoną (słodycze, słone przekąski, gotowe posiłki), alkohol, kawę, mocną herbatę oraz tłuste mięsa. Unikać trzeba smażenia – posiłki najlepiej piec, gotować lub dusić. Podstawą diety powinny być warzywa, węglowodany złożone oraz chude mięso i nabiał. Nie wolno zapominać o porcji owoców (warto, by były różnorodne). Regenerację wątroby przyspieszają też niektóre zioła, np. ostropest plamisty, dziurawiec zwyczajny i karczoch zwyczajny.